Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Woofer pe moarte

Recommended Posts

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Un difuzor CAT 6 ohmi 100 w te int ? Azi l-am cumparat dar imi trebuie amplificator.Daca il legi la sistemu tau ti-l duce perfect.Vreau 60 ron pe el , e made in Germania.

cand apas pe difuzor ( si e in functiune ) se opreste sunetul..e bobina 100% nu?nu prea ma pricep eu la astea :jytuiyu

Posibil sa fie de la bobina dar nu din cauza ca ar fi arsa, probabil s-a rupt unul din firele bobinei. De asemenea este posibil sa fie firele leonice de vina, in cazul asta s-ar putea repara usor.Ca sa vezi exact de unde e problema ar trebui sa-i faci o proba in mana si sa misti de firele leonice sa vezi daca e de acolo problema. nu este exclus sa fie vreun defect vizibil (poate s-a despins bobina de spider si s-a rupt unul din fire).

la cum l-ai ventilat tu acolo rodajul s-a terminat din primele oredupa simptomele prezente parerea mea e ca ai schimbat o componenta mediocra pe alta si ca bonus nici nu stii daca se potriveste cu cutia existenta.Dupa cum ti s-a mai indicat,nici amplificatorul nu are putere suf. de mare pt ca nu este facut sa lucreze continuu la volum mare(este sistem multicanal pt filme jocuri)si intra rapid in distorsiuni,de acolo si troncaneala si fluturatul necontrolat al membranei de la nici jumatate de volumAsta e,asa inveti