Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

totul despre...SURSE(teorie,scheme,aplicatii)

Guest

Recommended Posts

@RockDok: Doresti sa modifici sursa de acolo? Din asta inteleg ca sursa e construita si nu te satisface intr-o privinta. Diodele nu pot fi mai reci (ai putea incerca un snubber in plus de 10n + 2,2ohm pe diodele de 6V). Tranzistorului i se poate monta un snubber suplimentar RCD care sa preia din pierderile pe comutatie dar daca frecventa e sub 40 kHz va conta mai putin pt. un MOS sau poti folosi un tranzistor cu Rds mai mic (SPW17N80). Timpul de intarziere la tens. de 6,5V se poate obtine printr-o retea RC (C=1000micro sau mai mare) montata pe R17 dar va schimba raspunsul TL-ului. Se pot obtine valorile prin incercari. Ai putea incepe cu 1000 micro + 2k2. Trebuie urmarit raspunsul TL-ului (deci a sursei) la variatii de consum. Mai ti-ar trebui cateva spire pt. a obtine o tens. de 12V cu care sa actionezi un releu cu comanda intarziata (asta daca nu gasesti un releu la 6V). Pe topicul acela cineva zicea sa se anuleze sigurantele. Problema se poate pune asa: la 6,5V se poate monta un consumator de 15A (pe incercate - aprox.0,47 ohm) astfel incat sursa sa mai asigure 6,5V? Daca da, se doreste intreruperea curentului la 10A (alta valoare?) sau nu? La fel pt. 265V/0,5A.

de multe ori e greu sa raspunzi numai cu da sau nuva raspund cu o intrebare:de ce firme mari din lume au cheltuit bani si energie pt. a fabrica si lm7912 daca deja exista lm7812?problema este ca elementul de putere este pe ramura plus a alimentariireferinta este pozitiva fata de masapentru o sursa ,,negativa,, masa devine ramura plusdeci elementul de putere al CI fol. pt tens. negativa ar trebui sa fie pe traseul de masa al sursei pozitivelucru evident ca nu se poate pt. ca masa trebuie sa fie continua pana la traf.

E evident ca nu-i in regula cu titlul, nu reiese ca e vorba de surse in comutatie. Sau poate se doreste ceva mai larg.Incearca asta dar eu n-am facut-o niciodata. Analizeaza si alege. Mai elegant si clar ar fi cu doua infasurari separate.

Lipsa somnului ma determina sa incerc sa arat cam ce inseamna reteaua de reactie si influenta ei asupra stabilitatii sursei, in viziunea mea. E mult de spus despre asta, nu stiu daca voi reusi sa termin, mai ales ca nu ma descurc foarte bine cu tastatura.

Cred ca oricine a putut vedea pe strada un autovehicul cu lumina farurilor palpaind. De ce acea instabilitate? E de fapt raspunsul alternatorului la comanda regulatorului de incarcare. Alternatorul este o inductata si curentul ce se stabileste prin ea apare intarziat. Asadar regulatorul da o comanda dar „inertia” alternatorului il face sa reactioneze diferit generand un sistem instabil in anumite conditii care pot fi sau nu atinse. Situatia este identica si in cazul surselor, care de fapt, pot fi considerate sisteme de reglare in bucla inchisa si ca analiza, sunt caracterizate printr-un sistem de ecuatii diferentiale. Nu intru in astfel de amanunte, nu pentru ca e prea complicat matematic, ci pentru ca nu foloseste nimanui (mai ales incepatorilor) sa dezvolte o astfel de analiza, in plus, nici eu nu stapanesc prea bine domeniul. Cei care o fac, ii rog sa posteze. Sursa in comutatie reactioneaza la variatiile perturbatoare, „analizand” diferentele fata de valorile programate prin constructie si amplificand eroarea. Ampificarea (castigul) in bucla deschisa este dat de caracteristica filtrului LC de la iesire pentru forward, sau inductanta secundara si cond-ul de filtraj pentru flyback. Asadar caracteristica de atenuare-frecventa (caracteristica Bode) arata cam asa:

Dr.L edit: atasament functional!

post-1-139829303594_thumb.jpg

Caracteristica este a unui filtru trece jos (FTJ) avand polul dat de frecventa f1 determinata de valorile inductantei si condensatorului de filtraj. Panta este de -40db/decada. Valoarea A0 am pus-o pe jpeg pentru ca nu stiu cum as putea scrie intr-o forma eleganta formula de calcul. Ca sa luam un exemplu practic, consideram o tensiune minima in primar de 120V, cu 40 spire, in secundar 20 spire cu punte sau 2x20 spire cu doua diode, iar tensiunea maxima de iesire a operationalului de 3,5V (cazul TL494 care conf. datelor de catalog la 3,5V pe terminalul 3 genereaza factor de umplere 0) si atunci avem: A0=20lg[120*20/(3,5*40)]=20lg17=24 dB. Nu prea seamana a formula de calcul, dar chiar nu stiu cum s-o scriu altfel cu tastatura. Valoarea nu corespunde cu jpeg-ul dar este doar un exemplu de calcul. In acelasi timp, datorita factorilor perturbatori (variatia alimentarii, variatia sarcinii care modifica f1, etc), intrecul grafic se „plimba” in plan, pe verticala si orizontala, intre anumite limite, care pot fi calculate. Intersectia caracteristicii cu axa de castig unitar (0dB), este puncul de analiza privind stabilitatea sursei. Daca in punctul de intersectie panta este de -20dB/dec cu marginea de faza (180°-defazajul prin AO la amplificare unitara) avand aprox. 45°, atunci sistemul este stabil. Asta nu este o conditie elimitatorie. Sistemul poate fi stabil prin simplul fapt ca nu intalneste in functionare acele perturbatii care il pot destabiliza. Oricum, fie ca se umbla la defazare, fie ca se umbla la defazare si caracteristica Bode privind panta de -40dB/dec, amplificatoarele operationale de eroare au retele RC, cu care se incearca modificarea caracteristicii globale a sursei. Peste caracteristica in bucla deschisa se suprapune caracteristica AO si rezulta caracteristica globala. Daca luam in discutie varianta ideala a unei retele RC atunci, pentru a atinge cerinta stabilitatii, avem nevoie de a corecta panta de -40dB/dec cu una de +20dB/dec acolo unde la intersectie, cele doua caracteristici dau castig unitar. Intrucat cum spuneam, caracteristica LC se „plimba” pe grafic, punctul de intersectie se ia la mijlocul pantei de +20dB/dec pentru a acoperi variatiile. In practica, este undeva intre 0,2-1 din frecventa sursei. In locul de castig unitar se obtine astfel o panta de -20dB/dec. Ceva in genul asta:

Dr.L edit: atasament functional!

post-1-139829303584_thumb.jpg

post-1-13982930359_thumb.jpg

Sigur, cele de mai sus sunt opinii personale,preluate din diverse lucrari, daca ar exista si altele, ar fi binevenite. Nu stiu cum sa explic mai bine, privind retrospectiv nu pare digerabil. Sper sa foloseasca, macar ca idee.

Pentru cei interesati pun un jpeg cu un exemplu practic concret de calcul si un RAR cu forma originala bmp a jpeg-ului si diagrama ajutatoare pentru calculul unei retele RC. Forma retelei este suficienta pentru atingerea cerintelor, si se calculeaza relativ simplu, este preferata mea. In calcul, am luat in considerare o semipunte, la 30kHz, si o tensiune minima de 130V in primar, obtinuta din tensiunea de 220Vca, tensiunea minima fiind din descarcarea condului de filtraj si a celui inseriat cu primarul (pt. mai multe detalii privind calculul tensiunii vezi topicul calculul traf smps/ pagina3). Mentionez ca la o variatie de +/-20Vca la retea, graficul caracteristicii LC se va deplasa in sus sau in jos iar intersectia pt. castig unitar se va face la alta frecventa, dar daca frecventa aceea este intre 536 Hz-15kHz, panta va fi tot de -20dB/dec. De asemenea, daca sursa alimenteaza o sarcina care la randul ei contine capacitati mari, sau daca creste consumul din sursa, frecventa de 536Hz se modifica, iar caracteristica se muta in stanga sau dreapta.

Dr.L edit: RC TL494 atasament functional!

post-1-139829303571_thumb.gif

Pentru cei ce folosesc TL431, cu precizarea ca optocuplorul utilizat trebuie sa aiba o viteza mare altfel opto. seamana cu un filtru RC (FTJ) ce modifica raspunsul, solutia e identica :

Am convingerea ca n-am aratat, prin cele anterioare, nimic nou pentru unii. Altii ar avea, probabil, alte lucruri de completat. Ma indoiesc insa ca toti cei ce au citit, sunt atat de bine pregatiti teoretic. M-as fi bucurat chiar si pentru niste critici. Sau completari. Sau intrebari. Sau alte puncte de vedere.

Fara a considera subiectul inchis, am de gand sa deschid o discutie despre stabilizatoare liniare, de la cele mai simple, pana la cele un pic mai complexe (nu foarte), profitand de faptul ca topicul nu pretinde in mod expres ca ar fi numai despre comutatie si avand acordul gazdei (dl.miticamy). Si pentru ca nu se poate face abstractie de sursa de baza, care de obicei este reteaua, incep prin a arata (graficele au caracter informativ) variatia tensiunii de 220V in timp:

Materialele si ideile prezentate sunt foarte bune, doar ca "circuitele integrate analogice" nu sunt prea la indemana.Acele caracteristici si pante sunt o problema delicata.Se invata pe la facultatea de electronica, un an intreg, multa matematica, si putine aplicatii.Asta e motivul pentru care oamenii nu reactioneaza la asa ceva.Cei ce citesc se uita ca la profesorul de la cursuri aici. Stau in banca, noteaza si asteapta sa se termine ora, sau nu mai intra dupa pauza.Ceea ce prezinti aici este foarte tare, dar trebuie notiuni de baza solide pentru a digera asa ceva.Desi am terminat electronica, inca nu stapanesc circuitele analogice.Scoala iti prezinta toata electronica in 5 ani si de fapt te cam lasa cu ochii in soare. Trebuie sa te canalizezi spre o zona ingusta si sa o inveti doar pe aceea pentru a avea rezultate satisfacatoare.Multi prefera sa foloseasca indicatia de utilizare din datasheet si fac schemele cat mai simple. Asta e motivul pentru care trebuie sa se fereasca lumea de protectii si reactii complexe, la sfarsit toate actioneaza asupra aceluiasi pin al circuitului de comanda si nu ai habar care din ele lucreaza defectuos la o anumita sarcina sau variatie a tensiunii de alimentare, sau daca interactioneaza intre ele.