Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reglaje amplificator cu darlingtoni

cristi_74

Recommended Posts

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Amplificatorul, asa cum este in schema, are distorsiuni destul de mari - cele doua diode nu prepolarizeaza suficient cele doua perechi darlington din final. In locul lor monteaza o superdioda cu un tranzistor si din semireglabilul aferent acelui circuit, vei regla curentul de mers in gol. Prin modificarea valorii rezistentei de 1K5 din baza pilotului se va regla offsetul.

Sau ar mai fi varianta inlocuirii celor 2 diode cu 2 de tipul 1N4148 ,pt ca au cadere de tensiune mai mare pe ele decat o dioda normala,si inserierea acestora cu un semireglabil de 2k din care mai poti regla tensiunea dintre bazele finalilor pana ajungi la 2,2V.dar daca te pricepi atunci fa mai bine cu superdioda.(pt ce am zis eu nu modifici mare lucru in schema ,dar alte avantaje nu ai)

varianta inlocuirii celor 2 diode cu 2 de tipul 1N4148 ,pt ca au cadere de tensiune mai mare pe ele decat o dioda normala

:nas:Cit anume?

...si inserierea acestora cu un semireglabil de 2k

Fa un calcul elementar: cit e curentul prin driver? ...iti spun eu - aproximativ 6mA. Ce cadere de tensiune ai pe valoarea maxima a semireglabilului de 2K? E simplu! - aproape ...12V.

Pe doua diode inseriate vei avea o cadere de tensiune de 1,2...1,4V in functie de tip. Pina la maxim 2,2V intre bazele finalilor iti mai lipseste o,8...1V ceea ce inseamna (la curentul prin driver de care vorbeam mai sus !) de o rezistenta serie de aproximativ 130...170 ohmi, deci de un semireglabil cu valoarea maxima de 250 ohmi. Daca utilizezi un semireglabil de 2K, va fi activa o portiune prea mica din stratul rezistiv (de obicei, in acest caz, portiunea respectiva pur si simplu ia foc sau cel putin scoate bine fum) si in plus va fi foarte greu de reglat...

da ai dreptate remus08 insa nu am spus sa tina acel semireglabil la maxim,il puteai pune foarte simplu pe zero si crestea valoarea sa pana vedea ca are 2,2 v ,dupa aceea acel semireglabil putea fi inlocuit cu unul mai mic sau eventual cu o rezistenta fixa la valoarea dorita...nu era asa greu.

...nu era asa greu.

Ba da! Ia un semireglabil de 2K, si regleaza din el pina ai 150 ohmi. Cit de fin va fi acest reglaj? Stii cit de fin trebuie actionat un semireglabil pentru a regla curentul de mers in gol? Daca ai mai mult cu 16 ohmi decit trebuie, ai o tensiune de deschidere a tranzistorilor finali cu 100mV, suficient pentru a le creste temperatura semnificativ la mersul in gol.

...nu era asa greu.

Ba da! Ia un semireglabil de 2K, si regleaza din el pina ai 150 ohmi. Cit de fin va fi acest reglaj? Stii cit de fin trebuie actionat un semireglabil pentru a regla curentul de mers in gol? Daca ai mai mult cu 16 ohmi decit trebuie, ai o tensiune de deschidere a tranzistorilor finali cu 100mV, suficient pentru a le creste temperatura semnificativ la mersul in gol.
ai dreptate! (este destul de greu chiar si cu unul multitura ....) mersi de observatie!Eu am folosit practic asa ceva insa curentul pe ramura era mai mic de circa 2mA ...
:scarpin In anii '80 nu gaseam semireglabile (si asa erau proaste alea romanesti... si cind gaseam, valori sub 2,5K erau majoritatea in format mic!) si citeodata eram nevoit sa montez chiar de 1K in locul celor de 100...250 ohmi utilizate la reglajul de mers in gol (in serie cu cele doua diode). Alea in format mare mai rezistau (se incalzeau totusi) dar la alea mici de multe ori lua foc stratul rezistiv cind erai cu cursorul la mai putin de 2mm de capat! Si atunci era mare bucurie... 2N3055-urile romanesti erau foarte robuste dar BD-urile niciodata nu scapau... (le luam cu 15...25 de lei bucata in piata).

Remus daca pe doua diode din seria 1n400x este o cadere de tensiune de aprox 1,4v pe 3 diode inseriate nu este 2,1v?Am vazut paremise intr-un tehnium o sursa de 3v cu 4 sau 5 diode inseriate pe post de dioda zener.Zic si eu asa pt ca am vazut ca discutati pe tema asta.Oricum eu o sa fac o superdioda cu BD139 plus piesele aferente.Chestia cu 2 diode plus semireglabil de 250 ohm este si in amplifu din almanahul tehnium din 84,cel de 100w la 63v.Multumesc pt raspunsuri :dans:

Tensiunea masurata la bornele unei diode montata in conductie directa poate avea valori diferite in functie de curentul ce trece prin dioda si de tipul diodei. La curentul de 6mA prin respectivul circuit din schema, caderea de tensiune pe o dioda va fi de 0,55...0.65V in functie de tipul diodei.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines