Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

defectiune la tv nei model vechi sasiu 1.200

Guest alin spataru

Recommended Posts

Guest alin spataru

am un tv indiana (nei, model vechi) echipatcu sasiu 1.200care are urmatoarea defectiune:ecranul este alb laptos cu cursa inversa si are sonor .am verificat tda 3651, multifunctionalul si finalul video.va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi

• Replies 29
  • Created
  • Last Reply

am un tv indiana (nei, model vechi) echipatcu sasiu 1.200care are urmatoarea defectiune:ecranul este alb laptos cu cursa inversa si are sonor .am verificat tda 3651, multifunctionalul si finalul video.va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi

acelasi defect am avut si eu la un indiana,verificati componentele si tensiunile pe placa TK,SUCCES.

am un tv indiana (nei, model vechi) echipatcu sasiu 1.200 care are urmatoarea defectiune:ecranul este alb laptos cu cursa inversa si are sonor .am verificat tda 3651, multifunctionalul si finalul video.va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi

TDA3651 este baleiaj vertical.TDA3561A este decodor PAL+matrice RGB ;sasiul este Indiana 200. ( I 200 ) nu 1.200 .Sfatul meu : la service profesionist cu el.

Presupunînd că ecranul este bun, ecranul alb lăptos pe care apare cursa inversă indică probleme cu impulsul de SANDCASTLE.

Stimabile, imi permit sa spun ca semnalul sandcastle conditioneaza numai formarea culorii ! In lipsa lui ai imagine buna dar A/N. Daca gresesc, astept suturi de la adevaratii "profesori" in materie !
parca la tv-eurile rusesti (color) lipsa semnalului sandcastle dadea acest defect ! :nas:

Asa este.

Presupunînd că ecranul este bun, ecranul alb lăptos pe care apare cursa inversă indică probleme cu impulsul de SANDCASTLE.

Stimabile, imi permit sa spun ca semnalul sandcastle conditioneaza numai formarea culorii ! In lipsa lui ai imagine buna dar A/N. Daca gresesc, astept suturi de la adevaratii "profesori" in materie !

Ce vorbesti ?? Poti avea imagine ( rastru ) ''laptoasa '' , lipsa imagine ( blank-ata ) sau lipsa culoare daca acest semnal - SC - nu este corect .

Cat despre user-ul alin spataru cel care a deschis acest topic ,s-a dat la fund coplesit probabil de avalansa de informatii ( neintelese pentru domnia sa ,tensiune video,sandcastle etc. ) postate de colegii mei.....

Cat despre user-ul alin spataru cel care a deschis acest topic ,s-a dat la fund coplesit probabil de avalansa de informatii ( neintelese pentru domnia sa ,tensiune video,sandcastle etc. ) postate de colegii mei.....

Si daca cumva albul laptos cu linii de intoarcere e dat de traful linii care asteapta sa isi dea duhul si screenul a crescut mult?Asta trebuia verificat prima data consider eu.

Si daca cumva albul laptos cu linii de intoarcere e dat de traful linii care asteapta sa isi dea duhul si screenul a crescut mult?Asta trebuia verificat prima data consider eu.

Deja l-ai bagat de tot in ceata cu Ug2 si trafo linii ...Apropo ,felicitari pentru dotarea de exceptie a laboratorului tau.Un exemplu pentru toti depanatorii profesionisti.In timp ce altii vor sa repare televizoare fara multimetru si pistol de lipit....

Masa de lucru link

Cu regret o spun insa,desi fiecare dintre noi ar vrea sa-si utileze atelierul cu scule performante,castigurile scad de la luna la luna......

acelasi sasiu, am gasit trafo linii defect (s-a topit izolatia), am pus un altul (HR), dupa 2 sapt.s-a produs aceeasi avarie.Am verificat tensiunile,erau cele din schema.Care ar fi cauza ?

Ghinionul de data asta.Anul trecut am schimbat vreo 50 de trafuri de Indiana 200.Cu unul singur am avut probleme in sensul ca a cedat dupa 3 zile binenteles ca l-am schimbat in garantie.Ce e important condul de 1uF din sursa sa fie bun( si pus corect cu plusul la masa) am gasit in aceste surse cu TDA4601 care sunt surse foarte reusite cand din cauza acestui cond tensiunile erau mult mai mari.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines