Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

calcul ansa pistol de lipit


bogdanas93

Postări Recomandate

Diferenta intre rezistente nu e asa mare. Mai ales ca nu prea se foloseste sarma de 1 mmp ci de cel putin 1.5 mmp. Asta ca sa fim realisti. Ca daca e sa facem niste calcule doar asa ca sa rezulte niste rezultate diferite, n-am facut nimic. Diferenta mare e data de cat pot conductorii "sa duca". Ca atara sarma subtire se va incalzi mai repede! Si daca e sa tot vorbim de grosimi, hai sa punem o ansa de 10 mmp! Sa vedem ce se va incalzi mai tare! Ansa, sau transformatorul pistolului?! Sau sa punem o ansa de 0.25 mmp sa vedem ce se intampla!

Link spre comentariu

Pai lucrurile sau fenomenul, cum vreti sa ii spuneti, sant/este foarte simple/simplu. Pentru un curent mare ai nevoie de sectiune mare daca vrei sa nu se incalzeasca conductorul. Daca vrei sa se incalzeasca pui un conductor cu o sectiune mai mica. Clar si limpede. De asta in instalatiile electrice pentru locuinte se pune pentru prize conductor de 2.5 mmp iar pentru becuri se poate pune doar de 1.5 mmp. Daca ai consumatori mai mari, ai nevoie de conductor mai gros. Daca nu vrei sa dai foc la casa din cauza instalatiei subdimensionate. Daca e sa ne luam dupa principiul sarma mai subtire, rezistenta mai mare si cat atare si putere disipata mai mica, hai sa facem instalatii electrice cu sarma gen cea din cablurile pentru internet!

Link spre comentariu

Dece nu aveți în vedere dependența dintre secțiune/rezistență/curent? Comparația cu conductoarele din instalațiile electrice nu are nici o relevanță; acolo, un consumator de impedanță X "trage" un curent de valoare Y, rezultând puterea nominală, parametru constant prin construcție. Deci cablul de alimentare v-a trebui să suporte același curent spre consumator, indiferent de secțiune și evident că temperatura crește odată cu densitatea de curent/inversul secținunii. Însă la pistolul de lipit, curentul nu rămâne același, ci e dependent de secțiunea ansei implicit de rezistența acesteia.Faceți o ansă dintr-un fir de cablu UTP sau ceva asemănător ca secțiune și vedeți dacă se încălzește mai tare, așa cum susțineți.

Link spre comentariu

Aici e corect! :rade: Dar pe de alta parte iar ma intorc...cum poti sa sustii asa ceva: ca o ansa subtire se incalzeste mai putin decat una groasa! E ca si cum ai spune ca am un aparat de sudura, pot suda foarte bine cu electrod de 3.25 da cu electrod de 2.5 nu merge ca imi ramane lipit de piesa, ca nu se incalzeste suficient ca sa se topeasca! Comparatia eu zic ca e cat se poate de reusita, ambele aparate functionand cu secundarul in scurt. In fine, eu nu mai zic nimic. Cine nu ma crede poate sa faca experimente.

Link spre comentariu
Vizitator ionut musat

1.1.2 Puterea disipata in firele conductoare (efectul Joule)Miscarea ansamblului de electroni liberi intr-un conductor este lenta datorita ciocnirilor cu atomii care ii deviaza. Aceste ciocniri intre electronii liberi si atomi produc o degajare de caldura care este o parte din energia electrica transportata prin acel conductor. Acest fenomen de incalzire a unui conductor, datorita curentului electric constituie efectul Joule. Acest efect este mai evident cu cat creste numarul electronilor antrenati in aceasta miscare.Caldura degajata in conductoarele unei lini de transport creste proportional cu sarcina. Deoarece aceste pierderi depind de curentul electric, este necesara cunoasterea expresiei puterii consumate prin efectul joule in functie de curent. Din legea lui Ohm rezulta caderea de tensiune: Daca in formula generala a puterii consumate P=E*I introducem tensiunea E prin valoarea E = R*I, vom obtine expresia puterii electrice transformate in caldura: unde: P este puterea disipata [W];I este curentul prin circuit [A]:R este rezistenta circuitului [fi].Se observa ca pentru un condWtor dat, puterea consumata prin efectul Joule este proportionala cu patratul intensitatii curentului I. Daca curentul este dublu rezulta o degajare de caldura de patru ori mai mare.Acesta este raspunsul.Uitativa la rezistenta in functie de diametrul sarmei.

Link spre comentariu

Acuma sa inteleg ca te contrazici, sau cum? :rade: Care este raspunsul?!Iti spun eu care e! Daca sarma e prea subtire se topeste! Iar daca e prea groasa, trasformatorul pistolului nu mai poate debita suficient curent ca sa o incalzeasca cat sa topeasca cositorul.Nastrusniciile astea cu sarma mai groasa care se incalzeste mai tare, sant valabile pentru cazul ideal (si pentru fosta mea profa de Fizica), cand ai o sursa care poate debita un curent de scurtcircuit infinit, adica rezistenta interna zero!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări