Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

calcul ansa pistol de lipit


bogdanas93

Postări Recomandate

Vizitator ionut musat

Salut, nu iti mai bate capul sa calculezi. Dute si i-a sarma de instalatie cca 1 m ca sa ai si pune mana fi fa ansa. Daca sarma este subtire se va incalzi repede si se va arde repede, iar daca este groasa tine mai mult dar se incalzeste un pic mai greu.Sarma sa fie ce Cu.

Link spre comentariu

Sirma pentru ansa o obtii din conductoarele izolate cu PVC, cu sectiunea de 1,5...2,5 milimetri patrati. Dezizolezi conductorul, il indoi la forma ceruta de sistemul de prindere al ansei si il fixezi cit mai strins. La prima utilizare vei scufunda virful ansei in saciz, intinzi putin cositor (fludor) pe virf (sa fie bine intins pe tot virful) si pistolul de lipit e numai bun pentru utilizare.

Link spre comentariu
Vizitator ionut musat

Testati daca nu ma credeti.Si in completarea colegului care a spus cum se formeaza ansa prima oara, dupa ce se scoate din sacaz ansa, se pune cositor si pentru o asezare uniforma a lui, cu o bucata de carpa se freaca varful(mai groasa sa nu friga)

Link spre comentariu

Pai da credeti ca la lungimea data, care e destul de mica, e vreo diferenta notabila din punct de vedere al rezistentei intre o sarma de Cu de 1.5 mmp si una de 2 sau 2.5 mmp?! Nu e nici o diferenta sesizabila! Singura diferenta este din punct de vedere al densitatii de curent pe care o poate suporta sarma. In cazul sarmei mai subtiri, densitatea de curent suportatat fiind mai mica decat in cazul celei groase, sarma subtire se va incalzi mai repede. E foarte simplu!Ce-mi plac mie, comentariile astea cu " in teorie asa e...dar in practica...". Fratilor, cand practica nu se potriveste cu teoria inseamna ca am scapat ceva din vedere, ca nu am descris corect teoretic fenomenul practic. Ca mai sant fatori care influenteaza suficient de mult desfasurarea lucrurilor si pe care noi nu l-am luat in calcul. De altfel, daca totul e facut corect, intre teorie si practica trebuie sa existe o armonie perfecta sau aproape perfecta! Spun aproape perfecta pentru ca uneori este dificil de luat in considerare toti factorii si poate nici nu e relevant sa ii iei pe toti.

Link spre comentariu

Mai gandeste-te tu! Totul tine de densitatea de curent. Cand bobinezi un traf, dupa ce ai determinat numarul de spire pe volt, urmatorul pas este alegerea sarmei, a grosimii ei de fapt in functie de curentii din primar si secundar. Tipic, se ia in calcul o valoare de 3.5-4.5 A/mmp. Daca traful nu merge prea mult sau daca vrei sa-l arzi poti lua in calcul si o valoare mai mare adica sa utilizezi o sarma mai subtire!

Link spre comentariu

Și pe testate și pe calculate, tot același rezultat iese; la pistolul meu (din ăla românesc), ansa făcută din sârmă de 2,5 se încălzește simțitor mai repede și mai tare decăt aia de 1 - și mi se pare logic să fie așa! 10 cm sârmă cupru 1 mm² are R=0,0018 Ω10 cm sârmă cupru 2,5 mm² are R=0,00063 ΩDacă luăm o tensiune de 0,3 V pe ansă (în secundarul pistolului) => pt. sârma de 1 avem un curent de 166 A (deci puterea de 50W), iar pt. cea de 2,5 curentul este de 476 A (P = 143 W).Nu-mi pare chiar așa neglijabilă diferența... :nebun:

Link spre comentariu

Nu am mai pus la socoteală că rezistența crește odată cu temperatura și că există limitări date de miezul feromagnetic, înfășurarea primară, etc... Poate că diferența de putere nu e chiar de 100 W, dar un 50 W tot sunt între cele două tipuri de ansă.De suprafața radiantă, nu știu ce să zic; căldura disipată de-a lungul ansei cred că poate fi neglijată, în comporație cu căldura cedată la locul de contact, adică pe suprafața ansei care intră în contact cu aliajul de lipit/piesă/cablaj... cât o fi acea suprafață, nu cred că mă descurc să calculez. :nebunrau:

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări