Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

constructie amplifactor de putere


Vizitator ge[]rge18

Postări Recomandate

Vizitator ge[]rge18

salutare oameni buni!doresc din partea voastra pareri, propuneri in ceea ce priveste constructia unui amplificator. mai precis vreau sa imi fac un amplificator la o putere de 2x100 w. Buget max 230 lei.am vazut la adelaida un traf de 2x25v/ca =95 lei. sa imi cada fata.vreau sa imi spuneti ce componente imi trebuie ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Traful il poti lua de la petra dar nu cred ca o sa iesi mult mai ieftin(eu am dat 80ron pe un 2x24/200VA)

dupa cate stiam eu , presturile la adelaida sunt cu MINIM 40-50% mai mari decat cat te ajunge daca iei direct de la producator,petra...ai putea sa incerci un tarf second, si sa il rebobinezi secundarul la cat iti trebuie..sau poate ai noroc si gasesti unu care iti trebuie tie la fix...(numai ca o sa fie nu toroidal,ci normal, si alea sunt mai mari in dimensiuni..)ca si kit de amplificare daca nu vrei sa o iei de la 0 iti sugerez C&S-0002 (vers.1)http://www.elprod.ro/power_amplifier.htmlproblema la ala e ca nu are protectie la supraputere,si scurt,si daca faci din greseala scurt sau ceva..te-ai dus pe xxx...daca ai mai vazut pe undeva cu tda7294 UITA de el.. (uriecum nu scoate 100W..)si uita de kiturile de la conex sia delaida...ai mai putea incerca http://www.psc-audio.ro/index/oferta/kit001.htmldar e numai de 65W...dar decat 7294 e mai bun asta...(ultimul are inclus pe placuta si puntea redresoare si condensatoarele,deci te scuteste de un ban si un chin in plus,daca esti mai incepator..)radiatoare poate reusesti sa gasesti pe undeva ceva second si sa le refolosesti,eventual chiar cu un ventilator pe ele, sau daca nu in cel mai rau caz ceelere de procesoare, sau daca nu atunci sa le cumperi de la conex, si NU de la adelaida..ca sunt mici si au preturi astronomice...
Link spre comentariu

prima varianta o folosesc eu acum in casa si pare mai mult decat okla petre mereu vei avea preturi mai micieu am dat pe un traf de 2x29V(300W) pt acest amplif fix 900.000 cu tot cu transport si sistem de prindere de la petraamplificatorul este simplu doar volumuite poate te ajuta lista cu ce am luat pt elKit C&S-0001(stereo) ------- 670.000radiator------------ 175.000transformator 300W 2x29V-- 900.000punte redresoare 25A-------- 75.000condensatoare 10.000uF/63V(2buc)-- 200.000cablaj pt redresare---------- 25.000mufe in/out,potentiometru----- 75.000cablu ecranat/neecranat----- 75.000plus cutia... totalul il faci tueu zic ca merita din plin investitiaeu il folosesc pe 8ohmi (el avand 100W pe 4 ohmi) deci am o putere de 50-60W pe 8 ohmi si nu dau la max, bineinteles pt ca nu pot din cauza spl-ului difuzoarelor asta de la p.audiocat despre calitatea sunetului este foarte buna

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări