Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
luc

ilt

Recommended Posts

RTP-rile (cele facute la IEMI) in banda IV scot 1W doar pe hartie. Nu cred ca ai la ele mai mult de 0,7W. Solutia cea mai la indemana (cu toate ca nu-ti convine) este sa folosesti antene exterioare, bine degajate. Nu vei mai lucra in portabil, dar acelasi lucru se intampla si daca vei folosi un amp exterior (la 5W ai un consum maricel, plus gabaritul acestuia si cel al caramidei de RTP). Daca pui ca final un 2N3375, ca sa-ti scoata putere ai nevoie si de excitatie suficienta, ceea ce BFW16/ 17 (prefinalul din RTP) nu poate oferi, plus ca modificarea tensiunii de alimentare de la 12V la 24V la RTP nu este simpla.Poate reusesti sa cumperi un final de RTM care are pe el si releul de comutare a antenei. Comanda releului o faci cu tz care este polarizat in baza de tensiunea cc rezultata dupa redresarea RF de la iesirea RTP.

Cea mai simpla varianta este sa construiesti o antena HB9CV.Este de dimensiuni mici approx. 30cm lungime si 1m latime si o sa-tiasigure acoperirea necesara.Daca nu modifici RTP-urile pentru144-146 lasa-o balta si schimba cu statii in CB, au puteri de 4w siacoperire de cel putin 10km si nu ai nevoie de autorizatii.

Nu merge ce vrei tu sa faci. Mai bine lasa-l asa. Uite aici un amplificator simplu si perfect reproductibil. Incearca in loc de KT907 sa folosesti 2N3375 sau KT904:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

e minunat ,mersi mult ,e ceea ce am nevoie.mai ramane sa caut cutie.

Guest yo7hli

se mai gasesc rtp-uri d-astea pe undeva? as vrea si eu 2 bucati

in talcioc sau te duci la radioclubul din oras si intrebi baietii

merge super kt 907, de fapt daca ai avea deschidere nu prea ai mai avea nevoie de final . Eu doar cu ce scoate rtp-ul lucrez pe distanta Hunedoara ---Orastie.Mai poti sa iti iei un final de vreo 10 w de la un RTM tot de la radioclub, si ti-ar fii perfect!!

cand am avut finale de la rtm nu mi-a dat prin cap si le-am scos piesele.acum poate o sa fac un final

Guest Tic

Cea mai comoda solutie pt. marirea puterii RTP-urilor e sa schimbi tranzistorul final cu tranzistorul final din primele tipuri de celulare Motorola. E fantastic acel transitor,scoate 5W si trenbuie sa reduci atacul din fata ca e mai mult decit ii trebuie. Tipul tranzistorului nu-l mai retin...oricum era scris in cod. Problema mare e sa gasesti prin talciocuri telefoane celulare foarte vechi, apoi sa prinzi de radiator acest tranzistor. Celularul se poate lua cu pretul la o bere mai buna...dar cumparea acestuia de la firma ar costa echivalentul a citeva butoaie..... Bafta la vinatoare !!!!

e foarte buna ideea,probabil acel tranzistor e cu amplificare mare.am sa incerc,mi se pare ca am unul acasa.

Eu am avut de facut un transverter. Mai la toate pe care le-am incercat cea mai mare problema a fost autooscilatia. Ultimul model mi-a reusit. La probe am folosit un KT904, daca se ardea aveam cu ce-l schimba. A mers binisor, cca 0.5W in emisie. Apoi l-am schimbat cu un 2SC1971 care scoate mai bine de 3...4 W. Tranzistorul asta este putin cam scump dar sincer isi merita banii.La multi ani tuturor !!!

rtp=radiotelefon portabilrtm=radiotelefon mobilau fost facute in romania dupa proiecte suedez din cate stiu eu