Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce aparate vintage pe semiconductoare detineti?


Postări Recomandate

  • 2 ani mai târziu...

Un radiocasetofon auto adus in 93 de un vaporean din SUA, modelul de pe un honda accord

https://m.youtube.com/watch?v=SkYQt3ItQCQ

Respectivul aparat a fost in opinia mea umila o bijuterie tehnologica la acea vreme. In timp ce uzinele electronica/tehnoton isi dadeau ultima suflare cu aparate din gama Rally, cei de la honda au inghesuit in clasicul format, un casetofon cu full servo mechanism (nu era nevoie decat sa atingi putin caseta si de restul se ocupa "robotelul", cu torsul lin al motoraselor), Dolby B, Chrome/Metal bias, si music program search. Asta era cireasa de pe tort, derula de la o melodie la alta, puteai sa sari peste ele si sa le programezi ca la un cd player.

Pe langa astea, tunerul am-fm, display albastru cu descarcari in gaze, nu led, si 4x40 w daca nu ma insel.

 

Din pacate respectiva bijuterie odata scos din masina a intrat pe mainile pustiului de mine si a fost alimentat o perioada de la un transformator pt ca mai apoi sa isi dea obstescul sfarsit din cauza a prea multor scurturi pe audio si alimentare, ca deh ce sa ii ceri unui copil de 12-14 ani? Conexiunile erau improvizate ca naiba.... a rezistat in mainile mele saracul aparat vreo doi ani numai pentru ca avea relee ce sareau imediat la scurturi. Nu stiu cati mai fac in ziua de azi astfel de aparate-bijuterii.

Inca il mai am, insa in ziua de azi e aproape imposibil sa mai gasesc pe cineva in stare de a-l depana. Nu am reusit in constanta sa gasesc din 3 ateliere, sau ce a mai ramas din ele, pe cineva sa imi repare un radio Bucur, d-apoi un radiocasetofon cu servomecanism si sandvisuri cu microchip-uri Motorola.... :jytuiyu

Link spre comentariu

Asta era cireasa de pe tort, derula de la o melodie la alta, puteai sa sari peste ele si sa le programezi ca la un cd player.

 

Cireasa asta avea si reversul medaliei.Derularea se facea fara indepartarea benzii de pe cap si de aici necazul cu depuneri de mizerie,uzura banda si de ce nu, uzura cap.Distanta intre melodii trebuia sa aiba un minim,altfel nu era interpretata ca pauza.Am avut asa ceva si nu prea uzam de aceasta functie.

Link spre comentariu

Cireasa asta avea si reversul medaliei.Derularea se facea fara indepartarea benzii de pe cap si de aici necazul cu depuneri de mizerie,uzura banda si de ce nu, uzura cap.Distanta intre melodii trebuia sa aiba un minim,altfel nu era interpretata ca pauza.Am avut asa ceva si nu prea uzam de aceasta functie.

Pai pentru mizerie avea un led de scria "CLEAN" pe el... Si de folosit nu am folosit nici eu mult functia pentru ca ii lua ceva sa le deruleze... dar in cazuri de plictiseala fata de o melodie era ceva dragut, sa nu mai stai cu ff/rew de nustiu cate ori... Ca sa se prinda de melodii da, ii trebuia o pauza de vreo 3-4 secunde intre ele... nu era o problema pt ca aveam casete facute de pe cd-uri si pauza era acolo.Asta era mic copil inca, la apusul erei undeva prin anii 90 cei de la philips scosesera casete si dec-uri aferente ce aveau digital inregistrate si numele track/ului, artistul... am vazut un filmulet cu o astfel de vrajitorie pe youtube, sa vezi acolo servomotoare si derulari si achimbari de capete :))
Link spre comentariu

Asta e.....generatia feisbuk nu cred ca mai are rabdarea de a "sapa" in asemenea "jucarii"

Stati linistit ca sunt si persoane mai in varsta cu cont pe "feisbuc" care au reparat asemenea "jucarii" pe vremuri.

Atasez si eu 2 poze cu 2 aparate de ale mele mai vechi.

 

 

Radiocasetofon Sanyo M9704L si Videorecorder Philips VR402

post-242444-0-31234600-1483872288_thumb.jpg

post-242444-0-56687500-1483872561_thumb.jpg

Editat de cipri_mury
Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Un aparat din 95-96, unul din ultimele modele de deck-uri hi-fi aparute inainte de decaderea casetelor audio - Sony TC K-661S. O adevarata bijuterie ce functioneaza perfect dupa mai bine de 20 de ani, avand curelele originale.

Casetele type II (caci prea scumpele Metal nu mi-au cazut pe maini) pentru urechile mele profane, inregistrate cu Dolby S suna la fel de bine ca si fisierele .flac originale.

Mai jos este un print screen cu datele tehnice si apoi cateva imagini cu respectivul deck.

 

Interesant oarecum faptul ca, in timp ce placa de baza e construita numai cu componente clasice, placutele decodoare Dolby sunt in totalitate cu componente SMT.

Condensatorii electrolitici sunt o combinatie de Rubycon si ELNA, unele din cele mai laudate firme pentru hi-fi-ul audio, asa ca nu am de gand sa ma ating prea curand de ei.

post-261832-0-09693300-1505400325_thumb.jpg

post-261832-0-91224300-1505400330_thumb.jpg

post-261832-0-96999700-1505400337_thumb.jpg

post-261832-0-53689600-1505400347_thumb.jpg

post-261832-0-38102600-1505400353_thumb.jpg

post-261832-0-38764400-1505400359_thumb.jpg

post-261832-0-61121900-1505400369_thumb.jpg

post-261832-0-78909500-1505400375_thumb.jpg

post-261832-0-73722900-1505400382_thumb.jpg

post-261832-0-28775500-1505400448_thumb.jpg

Editat de Sorin - Viorel Mares
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator LUCIAN MATACHE

Detin un radioreceptor portabil polonez WANDA care arata ffbine si doresc mult sa il reconditionez.Daca cineva poate sa ma ajute cu schema ar fi grozav si as fi foarte indatorat.                       

adresa este [email protected]

Edit-Trece locatia la profil.

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări