Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

subwoofer Hp 15-W

Guest gYorge

Recommended Posts

• Replies 19
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

api ala e pentru sd18 cred ca se poate adapta pt hp18 ( http://www.speakerplans.com/index.php?id=x1 ) e un bandpass dak nu ma insel

Asta e alt proiect!Cel care l-a prezentat wiz e un bandpass si se calculeaza ca si un bandpass obisnuit, atata tot ca ii faci porturile cu marginile neparalele, deci formula de calcul a lungimii portului e diferita.F de acordaj trebuie sa fie cea dorita si se calculeaza in fucntie de vol cutie si vol de aer din port... si evident ca nu stiu formula pe de rost :drinkers: Daca vrei sa aiba o forma interesanta foloseste-ti imaginatia.Fa de exemplu un BR sau BP4 la care ii dai o forma mai ciudata,dar vezi sa nu impiedici aerul sa se miste.

Nu am prezentat incinta(numai) pentru ca arata frumos :rolleyes: .Am tot citit despre tot felul de incinte iar mie mi-ar trebui ceva in genul asta.Problema (din cate am inteles eu )este ca e o incinta sensibila la erori de proiectare, asa ca poate e cineva cu experienta sa faca o mica proiectare.Nu as vrea sa bag banii in "kinder cu surprize" :rolleyes: .