Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sa nu ma injuratzi...


Vizitator mad_max

Postări Recomandate

Vizitator mad_max

salutarem-am mutat de curind in chirie, si ciudatenie mare: la dormitor se aprinde lumina de pe hol :smt001 e naspa rau de totttttce m-am gindit eu (poate zic mult "gindit"), sa fol telecomanda de tv sa sting becu in camera.se poate?cu un receptor irda (ca ala fol la telec de pc), sa comand un optocuplor.problema e : ce optocuplor sa fol. prin care sa-mi treaca (de la emitor la colector) null-ul de 220v alternativdatimi va rog si alte ideiputeti face si biza , etc., ce vretzi voi.....dar dati-mi ideimerci

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator mad_max

merci mult de totbeau o bere in sanatatea ta :drinkers: mai ajutat f multacum astept sa aduca la vitacom piesele ca nu le auam sa fac acest proiectinca o data mii de multumiri

Link spre comentariu

Vezi la Conex sau la altii. Sunt piese comune, nu trebuie comanda speciala. Eu le-am gasit in magazine fara pretentii. In loc de MOC 3061 poti folosi 3041 sau altele (care sunt si mai ieftine). Triacul sa fie corespunzator puterii becului. Eu am pus BT138, dar e supradimensionat. Merge si cu BT135 sau 136 sau chiar 134, care merge pana la 600-800W si care e mai ieftin. Receptorul poti sa il recuperezi de undeva, dintr-un aparat video sau ce mai gasesti. Sursa de 5V poate fi 78L05, s.a.m.d.Acum incerc sa combin cele 2 scheme din link-uri, vreau sa fac o telecomanda radio.Am uitat sa precizez. In plus fata de schema de pe site, pe cablaj am mai montat o siguranta fuzibila. Nu e marcata pe cablaj, dar se vede locul unde se monteaza.

Link spre comentariu

Tot TLP am folosit si eu.Dar daca zici ca pui receptorul sub pat, deci tragi fire pana acolo, nu e mai simplu sa pui direct un intrerupator sub pat? Sau langa, unde vrei tu. Si sunt o gramada de corpuri de iluminat la care aprinderea/stingerea se fac dintr-un intrerupator care atarna la capatul unui fir.Bine, daca vrei neaparat telecomanda.......

Link spre comentariu
Vizitator mad_max

am glumit cu faza aia (receptoru sub pat) :smt003 :smt003 :smt003 am zis ca nui o problema unde il pun pentru ca televizorul meu nu receptioneaza semnale de la telecomanda decit daca semnalul e transmis cit mai perpendicular pe recept. lui.Iar despre buton ...., nu vreau sa imi treaca 220v prin pat :rolleyes: Si plus de asta vroiam sa fac si eu ceva mai delicat, nu un simplu butonmerci!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări