ionut20 Posted October 24, 2005 Share Posted October 24, 2005 Salut,am o mare problema si m-am gandit ca poate am noroc si ma puteti ajutaam nevoie de o shema de temporizare ceva mai speciala. Am nevoie de un montaj care atunci cand primeste comanda de la un releu mai precis atunci cand contactele ND se inchid montajul cu pricina sa inceapa sa numere in jur de 3-4 min. dupa care la iesirea acestui montaj un releu sa treaca din starea "0 logic"in stare "1 logic" pentru un interval de timp de ~2...3s dupa care sa revina in stare de "0 logic" adica sa aiba contactele in repaus. Daca aveti vro idee oricare ar fi v-as ruga sa ma ajutati, daca e nevoie revin cu detalii despre utilizarea timer-ului.Tnx anticipat. Link to comment
ionut20 Posted October 24, 2005 Author Share Posted October 24, 2005 ok am revenit cu detalii si anume pt. ce am nevoie de timer-ul acesta:finga:recent mi-am facut o alarma auto dupa o schema foarte simpla: si ca, conceptie si ca realizare. Alarma are o intrare imediata pt. montarea la usile din spate capota si portbagaj, care prin declansare duce la pornirea unei sirene, si de asemenea ore o intrare intarziata pt. usa soferului(pt. ca soferul sa aiba timp sa dezactiveze alarma) iar daca acest timp trece alarma incepe sa sune. Pana aici totul ok :supz: dar...caci de fiecare data este un dar, am intampinat urmatoarea problema: schema alarmei fiind realizata cu componente destul de "discrete"(2 pnp si un tiristor+rez si condeurile aferente) nu stie sa se opreasca :axe: adica daca incepe sa sune chiar si accidental datorita socurilor provenite de la detectorul de vibratii, nu se va opri pana cand nu este scoasa de sub tensiune si repornita adica restartata :rolleyes: Asta implica prezenta soferului langa masina tot timpul :twisted:montajul de care vb. mai sus are rolul de a restarta alarma in cazul in care aceasta a pornit dupa aproximativ 3...4 minof course dupa repornire alarma isi va verifica starea intrarilor(usi senzori...etc) iar daca cauza porniri persista(usa deschisa spre ex.) isi va relua ciclul de alarmare.sper ca nu v-am ametit cu ditamai povestirea, nu de alta da poate aveti o idee mai buna in leg. cu timer-ul. :smt006 Link to comment
one Posted October 24, 2005 Share Posted October 24, 2005 CD4541 este un temporizator universal, costa cam 1leu. Link to comment
niq_ro Posted October 25, 2005 Share Posted October 25, 2005 vezi la http://www.tehnic.go.ro/alarme.htm ...unde prima schema de alarma e cu 2 CD4093 si merge impecabil si mai ai o schema cu CMOS-uri la http://www.tehnic.go.ro/alarma.htm Link to comment
mitescu Posted October 25, 2005 Share Posted October 25, 2005 Vezi ca ai probleme cu tiristorul. Odata deschis , pana cand curentul de "mentinere" nu scade sub valoarea specifica (data de producator) el nu se inchide. Ori folosesti un releu sau un tranzistor de putere. Dacvrei sa mai sune si dupa ce "conditia " de la intrare nu mai exista . Ori folosesti un temporizator( vezi mai sus)ori "complici schema si utilizezi un MC (ex. ATxxx2313), caz in care faci ce vrei cu montajul , inclusiv semnale sonore distincte ptr fiecare tip de senzor in parte Link to comment
Guest Shoby007 Posted October 25, 2005 Share Posted October 25, 2005 Un pic mai multa claritate. N-am inteles care-i faza cu al doilea releu. Exprima mai bine ce vrei sa faci si i-ti trimit schema! Unde folosesti montajul? Link to comment
ionut20 Posted October 25, 2005 Author Share Posted October 25, 2005 Pentru mai multa claritate am revenit cu schema alarmei(articol publicat in conex club 2003) Link to comment
ionut20 Posted October 25, 2005 Author Share Posted October 25, 2005 care e faza:s1 este intrarea temporizata: atunci cande se intrerupe legatura dureaza vro 5 sec(reglabil din rv1) pana cand alarma incepe sa sune.cu s2 actionat avem disponibila comanda s1, iar cu s2 dezactivat, s1 devine intrare imediata.s3 este intrarea imediata: daca se intrerupe leg. alarma suna iar butonul s4 intrerupe alimentarea la recuplarea acestuia alarma se resetarea adica revine in starea de veghe.intradevar cum spunea Mitescu tiristorul ramane in conductie si dupa ce dispare semnalul din poarta acestuia.starea de conductie este sustinuta de insasi ledul prezent in schema sau orice releu sau sirena ce se conecteaza la iesire. Asadar eu doresc un fel de monostabil care atunci cand tiristorul intra in conductie sa inceapa sa numere 3 minute, dupa care sa acctioneze asupra butonului de resetare timp de 2..3s(alarma sa isi piarda alimentarea), dupa care sa reactioneze butonul(care binenteles poate fi contactul unui releu) si alarma sa reintre in starea de veghe sau alarmare in functie de s1 si s2.sper ca am fost destul de explicit.Ah si scuzati romanultoate cele bune, si tnx de reply :smt006 Link to comment
Guest Shoby007 Posted October 25, 2005 Share Posted October 25, 2005 Folosesti 2 relee postate mai sus. Daca ai altele e bine, principal e sa fie temporizate si poti regla timpul. Schema sper ca este destul de intuitiva si nu ai sa ai probleme in executarea montajului. Am trecut pe schema si mufele unde trebuie sa te cuplezi. Link to comment
Guest Shoby007 Posted October 25, 2005 Share Posted October 25, 2005 P.S.: se poate folosi si un releu normal pentru a reseta alarma. Nu ai nevoie de 3-4 secunde! Link to comment
Guest Shoby007 Posted October 25, 2005 Share Posted October 25, 2005 O rezolutie mai buna Link to comment
ionut20 Posted October 25, 2005 Author Share Posted October 25, 2005 mersi de idea ce mi-ai dat cu releele in aceasta configuratieo sa incerc sa vad ce obtinin legatura cu releele temporizate nu vad nici o problema in realizare am sa fac maine doua temporizatoare dupa schema data de one si o sa va zic ce o iesittnx :smt006 Link to comment
ionut20 Posted October 25, 2005 Author Share Posted October 25, 2005 am uitat sa precizez de ce imi bat capu' cu o schema de jenu astapoate o sa radeti dar schema asta m-o impresionat prin simplitate si mai mult prin functionaretotusi "stie" destule pt. o schema cu atat de putine componente :yawinkle: Link to comment
ionut20 Posted October 26, 2005 Author Share Posted October 26, 2005 n-am cumparat inca piesele pt. temporizatprul cu cd4541 ca am zis ca oricum e sarbatoare si nu am chef sa lucru, dar tot m-am gandit la alarma si mi-a venit alta ideedaca as folosi un timer cu LM555 in configuratie de astabil si astfel sa nu mai resetez toata alarma ci sa aduc curentul ce trece prin tiristor la 0 din 3 in trei minute si astfel in cazul in care acesta este in conductie sa se decupleze.ideea mi-a venit de la un programel cu 555-urisper ca nu am spus vro prostie mai sus :smt003 Link to comment
ionut20 Posted October 26, 2005 Author Share Posted October 26, 2005 asta ar fi posibila schema Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now