Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

vetilatoare reglabile


Kytan666

Recommended Posts

asi vrea sa fac ceva asemanator cu controlerele pt ventilatoare la PC-uri, bine fara display, doar reglajul la turatie. am incercat multe scheme dar la niciuna cu potentiometrul la max nu am turatia max la ventilator. are cineva o explicatie sau o schema ? ms mult

Link to comment
  • Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Kytan666

    4

  • one

    3

  • Ciprian Alexandrescu

    3

  • niq_ro

    1

Hai sa iti dau o solutie f simpla cu 3 trepte

 

turatie maxima: alimentezi intre firul galben (12V) si negru (0V)

mai incet: intre galben si rosu (5V) =>7V pe ventilator

si mai incet intre rosu si negru.

 

Tot montajul il faci cu un intrerupator cu 3 pozitii.

E simplu si usor, fara pierderi de energie, ca i scump curentuPosted Image

Link to comment

Nu prea e buna alimentarea intre tensiuni...daca pune un kil de ventilatoare s-ar putea sa influenteze.....cu lm317 pierzi energie dar e mai sigur...

Link to comment

Sharky ai uitat sa precizezi ca este vb. despre firele de alimentare galben, rosu, negru, nu cele de la ventilator, care au aceleasi culori.

 

Pentru comanda unui ventilator pe tot domeniul, trebuie sa faci un oscilator cu factor de umplere variabil. Nu e complicat, trebuie un circuit CD4093 si un tranzistor FET.

Link to comment

valeu... integrate ... nuuuu vr-oaim ceva simplu si sigur sa nu sara sursa in cap si sa nu coste o gramada oricum cred ca raman sa lm 317 ca pare cel mai sigur ms mult

Link to comment

Exact... ia uitate la schema echivalenta asa vezi ce de piese are in el..numai simplu nu e... :smt003 ..dar schema de regulator cu el e foarte simpla...schema minima e formata din 2 rezistente....numai sa nu faci scurt la iesire ca face urat integratul...

Link to comment

Da shefu'... da ia uita-te... cat e caderea de tensiune pe el? Alimentat la 12V, cat ai maximum la iesire? Cu varianta mea, ai 0.5-11.5V.

Pai din cate imi aduc eu aminte in jur de 2 volti...oricum e decizia lui cum va face..eu zic sa experimenteze toate variantele.... :smt001
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines