Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Defect Grundig

Recommended Posts

CUC 3840Am un astfel de grundic, am schimbat traful ed linii, cu unul original, apoi am schimbat si triplorul....tv are pureci 2-3 secunde apoi imaginea se innegreste ca si cum ar intra in AV...daca schimb programul apare imaginea si se stinge iar...daca bag DVD player prin mufa de AV, am imagine desincronizata, si cand comut pe AV la televizor face la fel, dar nu am nici sunet(mufele si cablurile sunt bune)...prin selector, pe mufa de antena nu pot prinde nici un semnal...Daca se poate un sfatP.S.Toate tensiunile sursa ok

• Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

CUC 3840Am un astfel de grundic, am schimbat traful ed linii, cu unul original, apoi am schimbat si triplorul....tv are pureci 2-3 secunde apoi imaginea se innegreste ca si cum ar intra in AV...daca schimb programul apare imaginea si se stinge iar...daca bag DVD player prin mufa de AV, am imagine desincronizata, si cand comut pe AV la televizor face la fel, dar nu am nici sunet(mufele si cablurile sunt bune)...prin selector, pe mufa de antena nu pot prinde nici un semnal...Daca se poate un sfatP.S.Toate tensiunile sursa ok

Ce probleme au avut traful de linii si triplorul?.Am avut caz din cauza strapungerii si a arcului format a dus procesorul.

Nu am reusit nimic cu acest tv...si inca nu reusesc sa fac poze....desincronizarea seamana mult cu cea de la fostele tv A/N, atunci cand umblai la bobina aceea din sincroprocesor....daca mai are cineva idei....multumesc

Ce sincro are? E cumva din ala cu modul de sincro si BV pe acelasi modul?Daca da trebuie verificate alimentarile acolo se ducea o dioda.

Pai !... in prima etapa verifica tensiunile pe sincro TDA 2595::pin1=o,14v (blocare fascicul BO) 2=0,23v(SS intrare impuls trafo linii) 3=6v( fazaH) 4=0,55 (iesire impulsuri comanda BO) 5=masa 6=1,55v(SSCintrare impulscadre/sandcastle) 7=11,66v(detector coincidenta ident) 8=5,4v(protectie H>daca este cuplata,tens ce depasesc 4/8v) 9=1,3(iesire impulsuri V) 10=6,4v(generator sincronizare) 11=2,4v(Fbas intrare semnal video SVCC) 12=7,4v(identif.) 13=5,8v(iar in AV=0,9v) 14=15,8v(frecventa oscilatorului) 15=12v(Vcc) 16=5,8v 17=5,6v 18=5,6v...daca nu schimba TDA 2595-care a fost utilizat frecvent in perioada 1986-1990 (echivalent direct K174XA24 Rusia) sau modulul