Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

placa sunet audigi 2 nx

Recommended Posts

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

De regula anumite componente "pica" din cauza fluctuatiilor de tensiune, sau supratensiuni; din cauza caderilor n-am auzit sa pice altceva inafara de harddisk-uri.In fine, ca tot am adus vorba, tot de la un HDD stiu ca are o protectie destul de simpluta, dar eficienta impotriva supratensiunilor: o dioda zenner pusa pe alimentarea de 12V. Dupa ce s-a bulit sursa am constatat ca hard-ul a ramas cu alimentarea in scurt, am postat aici si un forumist m-a lamurit; acum merge ca nou.E destul de posibil sa poata fi reparata placa respectiva, dar trebuie desfacuta si verificata toata partea de alimentare; incepi prin a identifica sistemul stabilizator (daca are asa ceva, de regula tensiunea de USB e prestabilizata din sursa) si verifici componentele principale in amonte.Succesuri !

Va multumesc,bani de alta nu am,sunt norocos ca am o placa de sunet onboard,insa nx 2 chiar e o placa de sunet,cand spun ca a picat in apropierea caderii de tensiune ma refer la faptul ca aceasta zona,victoriei(hematologie),e blestemata de ceausescu cred:),frecventa cu care ne cade marul din cap e mica,nu se compara cu cea cu care ne cade curentul,intrucat asta sa tot intamplat fo 2 zile la rand de cateva ori,in apropierea cu mom in care sa stricat placa,suspectez ca ar putea avea o legatura,cu toate ca are traful ei separat de calc,pur si simplu nu se mai aprinde ledul de stand by,va multumesc,si,daca este cineva care crede ca ma poate ajuta chiar sa o si repar il ascult,multumiri inca odata.