Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TECHNICS RS -M255 DBX casetofon deck probleme comenzi

Recommended Posts

va salut , am un deck technics construit pe vremea cand se faceau scule adevarate , la interior arata ca o uzina industriala , imi place foarte mult cum reda , caci de functionat functioneaza ireprosabil , insa am probleme cu comenzile -comenzi digitale - cateodata -nu intotdeuna- cand dau play cupleaza derularea inainte si nu se mai opreste decat cand opresc deck-ul .......ca sa dau play trebuie sa incerc de 3-4 ori pana accepta functia ..........mintea si priceperea mea ma duce doar spre condensatori uscati pe placa logica de comenzi .......astept pareri , diseara fac si niste poze cu interiorul , multumesc

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

si acum pozele promise , mecanica este deosebit de complicata are pe partea din spate placa de comenzi logice , avem un integrat MATSUSHITA MN 1405 RH , cred ca el este creierul , condensatori nu prea avem , acum , ce sanse sunt sa fie el stricat ? gasesc asa ceva sau inlocuitor? e scump? totusi daca el e defect nu ar trebui sa nu ia niic o comanda ? deocamdata curat cu spray-contact toate cuplele si mufele , am curatat si intrerupatoarele din mecanica , optocuploarele de stop , mai imi ramane sa curat si placa cu butoanele de comenzi desi slabe sanse sa fie din butoane , ma gandesc ca daca ar fi din butonae totusi s-ar opri , dar el intra in derulare inainte si o tine tot asa pana in opresc din power ........zcum , pozele ;

Posted Image

Posted Image

si acum pozele promise , mecanica este deosebit de complicata are pe partea din spate placa de comenzi logice , avem un integrat MATSUSHITA MN 1405 RH , cred ca el este creierul , condensatori nu prea avem , acum , ce sanse sunt sa fie el stricat ? gasesc asa ceva sau inlocuitor? e scump? totusi daca el e defect nu ar trebui sa nu ia niic o comanda ? deocamdata curat cu spray-contact toate cuplele si mufele , am curatat si intrerupatoarele din mecanica , optocuploarele de stop , mai imi ramane sa curat si placa cu butoanele de comenzi desi slabe sanse sa fie din butoane , ma gandesc ca daca ar fi din butonae totusi s-ar opri , dar el intra in derulare inainte si o tine tot asa pana in opresc din power ........zcum , pozele ;

Posted Image

Posted Image

De regula problemele care par complicate (procesoare, componente greu de gasit,etc)au solutii simple...In concluzie; verificati senzori , curele intinse, etc.Succes.

am verificat , are in total 4 sigurante , pe toate vine curent , placa de comanda este alimentata direct din partea de alimentare , este curent pe toate firele din mufa , asa ca ma indoiesc ca pe alimentare ar fi ceva .....totusi daca ar fi ceva pe alimentare , nu ar trebui sa nu ia nici o comanda ?

Daca ai sigurantele intregi si tensiune asta nu inseamna ca si functioneaza corect partea de alimentare. Verifica eventual schimba condensatorii de filtraj si vezi daca si cat scade tensiunea in momentul cand dai comenzi.

Nu cunosc acest deck ...dar am reparat pe vremea cind se reparau aceste aparate si stiu ca de multe ori comenzile o luau razna din cauza uzurii mecanismului ...ori curelele se largeau si nu mai actionau cum rebuie asupra asamblului macanismului deci undeva se bloca astfel nu se realiza inchidera sau dechiderea diferitelor contacte ce erau amplasate prin toata partea mecanica ...acest lucru ducind la blocarea logici procesorului deci implicit comenzile mergeau aiurea...e posibil ca acest mecanism sa fi(putin) "sarit de pe puctul fix" si atunci e destul de greu sa il mai aduceti la acest punct ...mai ales daca nu aveti experienta...sau poate partea mecanica a prins un "mic joc" la partile mobile care actionaza acele contacte ...sper ca am reusit sa punctez citeva din posibilele cauze ale defectului...acum trebuie sa va bazati pe toata experienta dvs. in domeniu...sau poate cineva cu mai multa experienta sa va ajute si poate sa ma contrazica in cele afirmate de mine mai sus... succes!

mecanismul are doua motoare , unul cabestan +play , unul derulare inainte-inapoi ..........play-ul se realizeaza pintr-o rola idler , atat cureaua cabestan cat si cureaua play sunt in stare foarte buna , daca ar fi defect de mecanica , chiar daca nu s-ar ridica suportul capetelor de redare cel putin s-ar actiona rola idler pe cand la mine cand dau play , rola idler + suportul capete redare nu se misca deloc , in schimb este antrenat motorul numarul doi cel responsabil de derulare .........acest motor nu are voie sa lucreze pe play -rec-pause, ori daca el este alimentat la comanda play atunci cum poate fi defect mecanic ? el se alimenteaza direct din placa de baza deci iarasi ajungem la partea logica ........

am rezolvat problema , din pacate defectul era mult mai complicat , am muncit enorm dar sunt multumit de rezultat ........dupa cum au anticipat unii defectul era si mecanic si electric , se pare ca motorul nr 2 responsabil de derulare era deasemenea responsabil si de cuplare/decuplare play , acest lucru indeplinindu-se pintr-o curea care antrena un pinion dintat care la randul lui antrena prin doua pinioane satelit pargia capetelor .........problema era aceasta curea care slabindu-se nu mai asigura forta necesara .......pe partea electrica am gasut doua contacte intrerupte pe un conductor tip panglica care semnaliza cu ajutorul a 9 intrerupatoare plasate prin tot mecanismul , operatiile mecanismului .........a trebuit sa refac toata aceasta panglica caci s-a rupt definitiv la demontarea mecanismului asa ca inchipuiti-va distractie sa executi 18 lipituri in toata mecanica in pozitii aproape imposibile , pe comutatoare de 1,5 cm ........ma bucur ca in sfarsit totul s-a terminat , MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE MI-AU SARIT IN AJUTOR !!!!!! :101