Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cat de buna este schema

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

OK .Iti respect punctul de vedere cu privire la discutiile contradictorii .Schema Yamaha are ca dezavantaj principal regimul de functionare tranzitoriu asimetric , si anume : timp de crestere 1,4 microSec , slew rate front pozitiv 45 V / microSec dar pe frontul negativ doar 16 V / microSec si timpul de cadere 4 microSec......schema este destul de evoluata , dar nu se justifica sa vorbim de rau pe cele cu simetrie totala , care pot avea performante mult superioare ......daca aplicatia este pentru incepatori , atunci se poate accepta , dar diferenta la auditie nu este majora fata de alte scheme mult mai simple , gen CITATION 12 HarmanKardon !

Rezista schema postata de mine la o tensiune de +-70?

Rezista cu cateva modificari....Pentru mai multa siguranta Q4 si Q5 inlocuiti cu 2N5551, Q6 si Q7 inlocuiti cu 2N5401 si 2N5551, Q10 MJE340, C4 si C5 la 100V,4 perechi de finali pentru sarcini de 4 ohm.

Pentru puterea declarata in coltul stanga sus pe schema corectata este necesara o tensiune de alimentare de + / - 48 V in sarcina , si ca putere disipata trebuie minim 2 perechi de finali din tipul mentionat.....mai sunt si valori ce trebuie optimizate cum sunt R18 , R19 etc , parerea mea . De ce nu te inspiri direct din schemele lui Yamaha , ai fi scutit de multe surprize , sau esti amator de senzatii tari ?Mult succes !

:da Aproximarea THD-ului ............ glumesti evident. De ex. daca rutezi gresit traseele pe clablaj, THD-ul poate sa creasca si de 10x. Sunt foarte multe puncte marunte si nevraljice care trebuiesc rezolvate ca sa ai THD-ul foarte mic cu adevarat, dar ca principiu schema este foarte buna. E mult de periat la ea, dar pe structura ei se poate face un amplificator pentru auditii acasa excelent. Schema, principiul ei nu este de abandonat, dar mai e mult de lucru......in stadiul actual este un fel de proiect didactic mai degraba.

De unde am luat schema scria intrun loc ca este in clasa H si ca poate fi reglat biasul in asa fel sa lucreze in clasa A ,asa o fi

Ne pierdem vremea aiurea , colegul nu are nicio notiune de electronica.......pacat
De ce zici ca nu am nicio notiune de electronica,am gresit si eu am postat ceva stupid asta e se mai intampla.Daca ma uitam mai bine ce inseamna clasa H nu greseam.Va rog frumos hai sa discutam despre schema ,cu ce mai poate fi imbunatatita etc...