Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfat achizitie frigider


Postări Recomandate

Vizitator Ioshka

Am cumparat la sfarsitul lui septembrie un frigider Gorenje.Nu stiu daca sunt eu chiar atata de "norocos", dar dupa o saptamana de utilizare a inceput sa mearga prost.Dupa vreo cateva saptamani in care cel de la service s-a incapatanat sa incerce sa il repare, defectul a reusit sa fie suficient de aleator incat acesta sa ceara negarea si... am primit in sfarsit "dreptul" sa imi iau banii inapoi.Oricum, as dori un nou sfat. Cu Electrolux EN4000AOW a avut cineva surprize neplacute?Dar cu Gorenje RK6201BW? Sau ceva recomandari?

Link spre comentariu

Eu recomand LG total no frost. Fiabil frumos si fara zgomot. Pana sa-mi sara unul in ochi nici nu stiam ca fac si frigidere. am prins un model editie limitata a costat 1800 lei. Mai exista un model tot combina congelator deasupra asemanator dar cu usa foarte lata extra volum pentru gurmanzi si costa 3500 parca de la 5000 la lansare.

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Frigiderele cu nume nemtesc sunt fabricate in Turcia, platforma Bayondur, deci...

Exista in prezent trei clase de frigidere de uz casnic:

-cele coreene(Samsung, LG, Hyundai) solide, durabile, merita cumparate. Atentie la LG, unele sunt fabricate in China-ca fapt divers, altminteri nu sunt deloc rele nici acestea.

-cele "vaporene"-majoritatea turcesti(Beko, Vestel, Vortex,Gorenje, Liebherr, Grundig, Zass, Electrolux, AEG, etc, etc)+casa Merloni (Indesit, Ariston, Hotpoint, Zanussi). Gunoaie, altul nou la 2-3 ani.

-cele second-hand, in functie de cum se prezinta merita sau nu cumparate, unele sunt cu un cap, macar la fiabilitate, peste tot ce exista in prezent.Cel mai bun SH, Siemens(Made in W.Germany) din anii `60 -fara rival!

Link spre comentariu

Eu il contrazic pe Spitfire, combina mea frigorifica Liebherr (cumparata recent) este fabricata in Germania. In afara de combina asta am mai cumparat si un frigider Liebherr in ultimii ani, si acela a fost fabricat in Germania. Liebherr fabrica frigiderele si combinele frigorifice in Germania si Austria.

 

In rest, ca Spitfire baga celalalte marci intr-o oala, are dreptate. De exemplu frigiderele si combinele frigorifice Bosch destinate pentru europa de est, stiu ca sunt fabricate in Turcia si contin piese chinezesti, care se defecteaza repede, deci Bosch nu recomand (si eu am fost avertizat de altii).

 

Daca nu ti-ai permite sa cumperi Liebherr, ce as mai recomanda ar fi Whirlpool, cunosc foarte multe persoane care in ultimii ani si-au cumparat frigider sau combina frigorifica Whirlpool si nu au avut probleme pana in momentul de fata.

Link spre comentariu

Eu am un congelator Arctic cumparat in 1994. Functioneaza si acum ireprosabil...are doar cateva puncte de rugina la partea inferioara iar becul cu neon de la lampa verde s-a cam inegrit...dar dupa 20 de functionare are tot dreptul .Am citit aici ca nici Arcticu nu mai e ce a fost...pacat, faceau produse bune. Am un frigider Zanussi din 2008 si merge si acuma in parametri. Singura problema e ca daca in camera in care e tinut scade temperatura sub 10 - 12 grade, frigiderul nu mai functioneaza. Deci ca sa fie rece in frigider, tre sa fie cald afara :rade:.

Link spre comentariu

Am o combina ARISTON din 1996 .Functioneaza fara probleme undeva la tara . A rezistat si la un traznet in linia electrica cedand numai PTC unui compresor . Nu stiam ca risc sa o schimb dupa 2-3 ani ... Mai am de ani buni si fara probleme 2 masini de spalat si o combina frigorifica GORENJE . Se pare ca sunt un norocos .

Link spre comentariu

 aveam  pretentii  la  dl  spitfire . din  pacate ,   in  postarea  domniei  sale  , sa-mi  fie  cu  iertare  , insa  bate  cimpii  cu  gratie  referitor  la  frigiderele  liebherr :95 .  am  in  posesie  un  frigider  liebherr  ,  model  kdes3142 , din  inox ,  adus  de  nou  direct  din  germania  .  l-am  cumparat  in  2002  si  merge  absolut  ireprosabil  de  atunci ,  fara  nici  cea  mai  mica  reparatie .  ghici  ce  scrie  pe  eticheta ?

MADE  IN  AUSTRIA  .  daca  e  nevoie ,  fac  o  poza  la  eticheta  si  o  postez  imediat ...pentru  cei  reticenti . 

Link spre comentariu

 aveam  pretentii  la  dl  spitfire . din  pacate ,   in  postarea  domniei  sale  , sa-mi  fie  cu  iertare  , insa  bate  cimpii  cu  gratie  referitor  la  frigiderele  liebherr [...]

 

Cu totii mai facem greseli. :limb: Insa in rest cam are dreptate, Bosch-ul in ultimii ani a mutat productia in Turcia, Siemens-ul tot in tarile din europa de est fabrica produsele... La Bosch a ajuns fiabilitatea aparatelor electrocasnice sub orice critica - exceptie putinele modele care inca sunt Made in Germany dar care sunt disponibile doar in Germania / Austria...

 

Si eu pierd tot mai mult increderea in firmele nemtesti (chiar daca sunt neamt si stau in Germania), insa putinele firme care au pastrat inca calitatea produselor sunt Liebherr, Miele si inca cateva marci din astea premium, pe care le recomand...

Link spre comentariu

Uitati-va si la codul de bare, sa fie cu cifra 4 in fata, asa si pe ambalajul becurilor economice Osram scrie "Made in Germany", dar...pe bec scrie Made in China", iar prima cifra de la codul de bare e 3, fireste...Oricum, e mai putin important unde anume sunt asamblate daca componentele sunt fabricate pe vapor. Si tabletele Allview sunt romanesti, mana de lucru utilizata la asamblare e romaneasca, materialele-Shenzen.

Bosch chiar era fabricat in Germania, cu materiale nemtesti, acum aflu ca e turcesc cu piese chinezesti...incredibil!

Link spre comentariu

Acum vreo 4 ani , cand imi cautam frigider , m-am uitat si la un  Liebherr, si mi s-a parut ca lucratura e din alta clasa de calitate fata de frigiderele obisnuite...pentru ca pretul era destul de mare (vreo3500 lei) a trebuit sa ma multumesc cu un Samsung no-frost care isi face treaba bine (nici o pb. pana acum).

Cat despre Bosch ,am si eu o bormasina de spalat  :rade: care de vreo 7ani merge ok , desi nu a vazut calgon sau altceva similar niciodata.Nu m-a interesat unde-i facuta , dar sunt multumit de ea.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări