Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Sfat achizitie frigider

• Please log in to reply
172 replies to this topic

#166 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,537 posts

Posted 14 June 2017 - 01:33 PM

Îhîm...da...cum sa nu...Jiaxipera Ltd. acolo e fabricat Liebherr)mi+a sosit azi frigiderul Liebherr comandat de black friday).CHINA, my baby boy, CHINA! Dar arata bine si pare destul de calitativ.

http://en.jiaxipera.net/main.html

unGxkbF.jpg

Io v-am spus ca nu are cum sa fie fabricat in Germania, era si absurd, dar domniile voastre- batman, batman. 

Pe caldurile astea saracul Liebherr nu mai face fata, aseara nu reusea sa scada sub 16 gr. C temperatura in interior a trebuit sa-i pun un ventilator de 15W sa bata pe compresor si a inceput sa munceasca. Ce sa-i faci, e doar numele cu parfum nemtesc de el, n-are nici doi ani.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#167 OFFLINE   misuraelectronic

misuraelectronic

Membru suprem

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,975 posts

Posted 14 June 2017 - 02:30 PM

Îhîm...da...cum sa nu...Jiaxipera Ltd. acolo e fabricat Liebherr)mi+a sosit azi frigiderul Liebherr comandat de black friday).CHINA, my baby boy, CHINA ...

pai ,  mai  draga   tovarase ... dvs  cam  la  ce  v-ati  fi  asteptat ?  la  black  fraier day  ,  oriunde  in  rsr  si  oricind  vreti  dvs ,  s-au  vindut  se  vind  si  se  vor  vinde  intotdeauna    LA  PRET  REDUS   numai  3  categorii  de  marfuri ...

1--  marfa  care  nu  are  miscare  in  restul  anului  .

2--   stocurile  foarte  mari   existente  din  anumite  repere .

3--  marfa  de  proasta  calitate  . 

avind  in  vedere   ca  liebherr  este  o  marca  premium ,   era  de  la  sine  inteles  ca  pretul  redus  la  aceasta  marca  insemna  din  start  achizitia  unui  produs  facut  pentru  lumea  a  treia ... deci  de  calitate  3  ... deci  cu  un  compresor  chinezesc   inside +  alte  componente  de  slaba  calitate  .  asa  cum  n-o  sa  vedeti  niciodata  un  ferarri  sau  un  bugatti  la  ofertele  reduse  de  black  friday ,  in  exact  acelasi  fel  n-o  sa  vedeti  niciodata  un   liebherr  de  calitate 1  la  pret  redus  ,  de  nou ,  in  magazinele  din  rsr .   de  exemplu ,  libherr-ul  meu  MADE  IN  AUSTRIA   are  compresor   original  din  fabrica  ASPERA  si  merge  absolut  ireprosabil  ,  exact  ca  acum  vreo  16 ani  cind  i-am  dat  tipla  jos  de  pe  el . 

cine  vrea  electrocasnice  noi  si  de  calitate 1 ,  trebuie  sa   le  cumpere  din  magazine  aflate  in  tari  de  calitate 1 ...punct .

• validae likes this

#168 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 11,198 posts

Posted 14 June 2017 - 02:42 PM

Aici chiar nu pot decât să fiu cu totul de acord. De ,,black friday,, nu vă așteptați la lucruri de calitate.......dar stați să vedeți așa-zisul ,,inox,, cu care sunt acoperite aceste frigidere. Să nu cumva să-l zgâriați sau curățați cu ceva chimicale, că-și arată fața adevărată.....

#169 OFFLINE   morocanosul

morocanosul

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 965 posts

Posted 14 June 2017 - 03:19 PM

In goana dupa chilipiruri,romanii se orienteaza dupa...pretul cel mai mic ! :freaza:  Asa ca unii prefera sa cumpere 10 produse de 1 leu(proaste) decat sa dea 10 lei pe un produs de calitate cu care nu mai ai treaba mult timp..! :dsgfds

#170 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,537 posts

Posted 14 June 2017 - 03:28 PM

Poate in 2001 se mai fabrica Liebherr in Austria, cu compresor Aspera, in prezent toate sunt fabricate in China...nu prea mai ai ce alege, cel putin nu pentru uz casnic, pentru cantine/restaurante o fi altceva-pana la urma vedem ca nu era chiar nebun nea`Nicu cu "circurili foamei", acolo iti permiti sa bagi zeci de mii de dolari intr-un frigider, care deserveste mii de persoane zilnic, dar pentru acasa e absurd sa dai 1000 de euro pentru un frigider pe chestia ca tine vesnic. Oricum un frigider sau o masina de spalat se uratesc dupa 8-10 ani ca nu le mai poti tine in casa, si trebuie sa le schimbi.

#171 OFFLINE   morocanosul

morocanosul

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 965 posts

Posted 14 June 2017 - 05:25 PM

Eu nu stiu ce(naiba) sa mai cred..! Daca firma producatoare de..orice,isi externalizeaza fabricile,un produs sub acelasi brand ,nu TREBUIE sa respecte specificatiile originale,incepand de la parametrii de functionare pana la design al firmei mama?? :nas:  Deci,Un aparat "nemtesc"(original) ar trebui sa fie echivalent cu ..unul CHINEZESC,nu furat ci cumparat licenta de fabricatie? :57  Ma intreb..Oare in CHINA se gasesc ..produse originale...Made in CHINA ? :pandaci  Sau...contrafacute in ..H-Kong ?

#172 OFFLINE   belasajgo

belasajgo

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,001 posts
Posted 15 June 2017 - 06:41 PM

Poate in 2001 se mai fabrica Liebherr in Austria, cu compresor Aspera, in prezent toate sunt fabricate in China...nu prea mai ai ce alege, cel putin nu pentru uz casnic, pentru cantine/restaurante o fi altceva-pana la urma vedem ca nu era chiar nebun nea`Nicu cu "circurili foamei", acolo iti permiti sa bagi zeci de mii de dolari intr-un frigider, care deserveste mii de persoane zilnic, dar pentru acasa e absurd sa dai 1000 de euro pentru un frigider pe chestia ca tine vesnic. Oricum un frigider sau o masina de spalat se uratesc dupa 8-10 ani ca nu le mai poti tine in casa, si trebuie sa le schimbi.

Vedeti ca la Liebherr modelele mai scumpe sunt inca si in ziua de azi cu compresoare fabricate in Austria. Cand mi-am cumparat in 2013 combina frigorifica Liebherr, a costat cat 3 combine Whirlpool sau Beko de aceasi dimensiune. Intr-adevar au aparut in ultima vreme frigidere Liebherr la acelasi pret ca Whirlpool sau Beko, chiar daca si eu m-as fi asteptat sa fie mai calitative decat ce este la concurenta, intr-un fel si Liebherr trebuie sa poata tine pasul cu restul producatorilor, Whirlpool, Beko, etc., deci trebuie sa scada si ei calitatea fiindca clientii cumpara doar ce-i mai ieftin. Daca toti se uita doar la pret, vor disparea complet lucrurile calitative din magazine. Citez mesajul meu din 2016:

Deoarece intr-un alt topic (http://www.elforum.i...na-frigorifica/) un coleg de forum a intrebat niste detalii despre combina mea frigorifica Liebherr ce am cumparat cu aproximativ 3 ani in urma, m-am uitat exact ce model este compresorul si de unde provine. Este modelul HXK12AA care a fost fabricat de ACC Austria - fabrica a fost preluata intretimp de SECOP Austria GmbH. Stiam eu ca inainte de cumparare am verificat cu atentie compresorul, ca sa fiu sigur ca este unul de calitate si nu provine din China.

Verificati si din ce clasa climatica face parte frigiderul respectiv, modelele mai ieftine din magazine functioneaza doar pana la 32°C, eu am fost atent la aceasta specificatie tehnica la achizitionare, deoarece si la mine sta frigiderul intr-o incapere mai calda: https://blog.liebher...lasa-climatica/

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#173 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,537 posts

Posted 22 June 2017 - 11:59 AM

Vedeti ca la Liebherr modelele mai scumpe sunt inca si in ziua de azi cu compresoare fabricate in Austria. 

Nu prea am ce sa vad, fiindca mai scump decat Liebherr-ul pe care il am nu exista- la acest volum-in oferta vreunui magazin, iar mai mare nu-mi incape in bucatarie.

Cat despre clasa climatica nu prea cred ca +24 gr. C cat am in bucatarie, reprezinta vreo problema pentru un frigider normal. In prezent vad ca raceste ok, o fi avut vreo sincopa...

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users