Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Identificare strung

Guest krokodilu

Recommended Posts

Guest krokodilu

Va rog sa ma ajutati la identificarea strungului din atasamente.Ma intereseaza deasemenea colaborari pentru obtinerea documentatiei si a completarii pieselor lipsa in vederea punerii in functiune.......oare merita?!!!Mentionez ca nu ma pricep foarte bine la strunguri, dar ma pasioneaza "resuscitarea" vechiturilor( am mai pus in functiune un strungulet nemtzesc din 1970, citeva motociclete si biciclete din anii `60, iar acum mi-a picat in mana frumuserea asta :)Multumesc deosebit![attachment=0]Strung ALX 004.jpg[/attachment][attachment=1]Strung ALX 002.jpg[/attachment][attachment=2]Strung ALX 001.jpg[/attachment][attachment=3]Strung ALX.jpg[/attachment]

• Replies 19
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...am mai pus in functiune un strungulet nemtzesc din 1970, citeva motociclete si biciclete din anii `60...
Salutare, inveterat al fiarelor! In primul rand, laude si felicitari pentru pasiune. In al doilea rand, dar nu neglijabil, iti recomand cu tarie sa renunti la obiceiurile de editare a textului de tip messenger. In citatul de mai sus, ai doua cuvinte unul dupa altul in care litera ţ ai scris-o odata cu "t "si imediat apoi cu "tz". Dincolo de pitorescul relativ al unui jargon - nu toti il apreciaza - grupul tz nu exista ca diftong in limba romana. Orice cuvant care va contine aceast grup de litere va fi un obstacol greu de trecut pentru un cunoscator ne-nativ al limbii romane, intrucat nici un dictionar nu contine termeni scrisi in acest fel. Putem presupune ca ceea ce discutam aici, poate interesa spre exemplu un arab care a absolvit politehnica in anii '70...'80 in Romania. Nefiind initiat in jargonul romanesc de tip messenger, neavand in jur pe cine sa intrebe si incercand sa se descurce doar cu ajutorul dictionarului, rezulta evident dificultatile pe care le va intampina. Nu trebuie sa-ti mai dezvalui faptul ca unul dintre scopurile subsidiare ale activitatilor pe forum il reprezinta promovarea limbii romane oriunde in lume.

...oare merita?!!!...
Parerea mea, constant promovata pe forum, este ca intotdeauna merita, atunci cand faci ceva din pasiune.

Va rog sa ma ajutati la identificarea strungului din atasamente...
Actiunea de identificare exacta a "ramasitei" de strung din imaginile atasate, va fi foarte dificila, daca nu chiar imposibila, datorita multitudinii strungurilor de mici dimensiuni existente inca din primii ani ai secolului trecut. Ceea ce pot spune cu certitudine, este ca strungul din atasamente se incadreaza in categoria strungurilor paralele. Aceasta categorie de strunguri se diferentiaza prin lipsa posibilitatilor de strunjire conica - nu are prevazut din constructie un dispozitiv cu ghidaj port-sanie, inclinabil sub un anumit unghi fata de axa Ox - asa cum au strungurile normale, universale. Se remarca faptul ca singura posibilitate de schimbare a turatiilor se face prin intermediul unei fulii in trei trepte pozitionata pe arborele principal, intre lagarele de sustinere ale acestuia. Acest mod de amplasare al fuliei are un mare avantaj in aceea ca nu supra-solicita lagarele, asa cum se intampla la sistemele de amplasare a fuliei in consola cu lagarul adiacent. Are insa si un foarte mare dezavantaj, in aceea ca oridecate ori va trebui schimbata cureaua de transmitere, trebuie demontat arborele principal. Aceasta caracteristica, ma duce cu gandul la un strung de putere foarte mica destinat ceasornicarilor sau bijutierilor, unde cureaua de transmitere nu se schimba de prea multe ori in decursul utilizarii strungului. In orice caz, lipsesc multe organe si subansambluri necesare la repunerea in functiune cu parametri utilizabili.

...Ma intereseaza deasemenea colaborari pentru obtinerea documentatiei si a completarii pieselor lipsa in vederea punerii in functiune...
Aceste colaborari le vei gasi in mod sigur, dupa caz.

Iti urez la multi ani si spor in actiunea pe care intentionezi sa o intreprinzi.

Nu stiu la ce te referi. Probabil are posibilitati de avans mecanic pe axa Oy, altminteri nu vad cum ar strunji conic. De fapt asta si inseamna "strung paralel" - toate deplasarile mecanismelor mobile, se fac paralel cu axele principale. Bineinteles ca strunjiri conice se pot face folosind procedeul cu generatoare materializata, adica cutite profilate si orientate special in acest scop.

Este posibil sa ai dreptate, desi in acest caz denumirea de strung paralel nu mai este proprie strungului. Ar fi interesanta o imagine de detaliu din acea zona a saniei. Oricum, in acest caz nu stiu unde ar trebui sa fie pozitionata scala gradata circulara pentru pozitionare, care este obligatorie la strungurile cu aceasta facilitate. de regula aceasta scala se executa pe o zona circulara a saniei auxiliare, iar reperul este marcat pe suportul pe care se roteste (sania principala) O solutie inversa, cu scala marcata pe acest suport si cu reperul marcat pe sania auxiliara nu mi se pare buna, datorita stergerii in timp a marcajelor scalei.

Ok, cum ar trebui sa se numeasca strungul ? Maine am sa va pun o fotografie in detaliu, pentru ca si eu am un astfel de tip de strung.Numai ca al meu este SP81, iar acesta este Sp80.Poate a-ti remarcat in fotografia care am postat-o.Deci pana la urma este un SN ?.Sa ma scuze posesorul topicul-ui pentru interventiile in topic de genul asta.

Guest krokodilu

Multumesc frumos pentru raspunsuri.Se pare ca l-am identificat.E SP80.Dl. Ola, daca te pricepi mai mult la limba romana decit la strunguri de ce te simti obligat sa raspunzi la intrebari legate de strunguri?N-am gasit nimic concret in cele scrise de dumneata (ai scris mult dar degeaba)Daca ai raspunsuri on-topic raspunde, daca nu, nu....e simplu si de bun simt! (sau simtz )Acum in-topic: Se pare ca are destul de multe lipsuri.Daca are cineva de vinzare piesele care lipsesc, rog sa nu se sfiasca . Sint hotarit sa-l pun in functiune. :freaza: Multumesc inca odata.

Nu trebuie sa fiti rau, omul si-a dat cu parerea , oricum daca aveti nevoie de o parere tehnica Dl.Ola are cunostinte necesare.

Ok, daca sunteti hotarat sa reconditionati strungul incepe-ti rapid cu curatarea, ruginei: http://magazin.afacerist.ro/pret-819/we ... _1875.html , Pentru spindelul de filete si avans va voi da dimensiunile si pasul, universalul va trebuii sa-l procurati de undeva mai ieftin pentru ca sunt foarte scumpe unul de 100 este perfect pentru strung, se face o flansa cu umar filetat interior pentru filetul axului va voi face fotografii la al meu, cu motorul daca va cumparati un convertizor de frecventa si un motor de 0,75 a-ti rezolvat problema fuliilor nu mai trebuie decat una folosita care e cea mai buna, la partea cu rotile dintate e cel mai nasol, acolo o sa aveti probleme mari, asta in caz ca mai vreti sa folositi strungul si la filetari, pentru papusa mobila ma gandesc daca pot sa va ajut eu pentru ca eu am 2 la strugul meu una normala si una rapida, o sa va arat.

...Pentru spindelul de filete si avans va voi da dimensiunile si pasul...

Pasul spindelului il poate masura efectiv dupa cele doua semipiulite conjugate ale mecanismului de cuplare avans. oricum el va trebui demontat.@krokodilu: La aceasta sectiune a forumului se dezbat problemele tehnice. Pentru cele de natura comerciala exista alte sectiuni. In alta ordine de idei, daca poti posta o imagine dinspre locul unde ar trebui sa fie amplasata lira cu roti dintate de schimb si sa mixezi niste cote in Paint, poate te pot ajuta sa-ti fac un desen tehnic pentru realizarea acestei lire. Va trebui de asemenea sa faci doua picioare pe care sa amplasezi utilajul. Cel mai simplu si cel mai ieftin, este sa le torni din beton armat, cav la interior, urmand ca apoi sa realizezi sistemul de prindere pentru placile de fixare ale strungului.

@boederyakumo: Imi pare rau ca nu am un scaner ca sa atasez vre-o cateva poze de strunguri paralele romanesti dintr-o publicatie a MASINEXPORTIMPORT Bucuresti, procurata prin anii 80 de la TIB. Ai fi vazut ca am dreptate si probabil ca SP80/81 sunt niste codificatii gresite. Probabil ca mai potrivit ar fi fost SNB80, care este prescurtarea de la Strung Normal de Banc, desi ea a fost folosita si la strunguri care nu aveau nici in clin nici in maneca cu bancul, cum ar fi SNB 400/401/402, etc.

SP80 este o copie a strungului TOS MN80, insa nu stiu daca este o copie perfecta.

Am upload-at manualul strungului TOS MN80A si la penultima pagina gasiti si tabelul de

realizare a filetelor (pt. download folostiti free account, click pe Slow Download):

http://rapidshare.com/files/441413974/T ... glish_.pdf

Din pacate si mie imi lipsesc cateva accesorii (luneta, cateva roti dintate de la cutia de filete).

In atash gasiti cateva fotografii cu strungul si cu acesoriile ce il insotesc.

Guest krokodilu

Ok, daca sunteti hotarat sa reconditionati strungul incepe-ti rapid cu curatarea, ruginei: http://magazin.afacerist.ro/pret-819/we ... _1875.html , Pentru spindelul de filete si avans va voi da dimensiunile si pasul, universalul va trebuii sa-l procurati de undeva mai ieftin pentru ca sunt foarte scumpe unul de 100 este perfect pentru strung, se face o flansa cu umar filetat interior pentru filetul axului va voi face fotografii la al meu, cu motorul daca va cumparati un convertizor de frecventa si un motor de 0,75 a-ti rezolvat problema fuliilor nu mai trebuie decat una folosita care e cea mai buna, la partea cu rotile dintate e cel mai nasol, acolo o sa aveti probleme mari, asta in caz ca mai vreti sa folositi strungul si la filetari, pentru papusa mobila ma gandesc daca pot sa va ajut eu pentru ca eu am 2 la strugul meu una normala si una rapida, o sa va arat.

Multumesc pentru oferta, astept un mesaj cu pretul pentru papusa mobila si schite de la axul pentru avans.
Guest krokodilu

SP80 este o copie a strungului TOS MN80, insa nu stiu daca este o copie perfecta. Din pacate si mie imi lipsesc cateva accesorii (luneta, cateva roti dintate de la cutia de filete).In atash gasiti cateva fotografii cu strungul si cu acesoriile ce il insotesc.

Asa este, seamana foarte bine cu TOS MN80.Din pacate la mine liseste toata partea de avans, dar il voi pune in functiune deocamdata doar cu avans manual.