Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

ultravox ctv s556

Recommended Posts

un sasiu tesi 4,proc ctv...,sincro tda 8215, cu bu 508df ST final linii, made in maroc cu rez incorporata~100ohm,(nu 808 cum e in schema)defect,rez C-E!tv adus de afara de vreo 7 ani,asa a mers pina acum,cum a reusit nu stiu cu bu 508df,tv il cunosc personal de vreo 5 ani,a avut alte probleme in timp,nici macar nu a interesat ce final linii are problema e ca am pus si 508 fara rez be,merge prost,2sc 5388 cu rez BE ~330ohm,bu808dfi si dfx cu rez~260-280ohm,d 1803 cu rez~100ohm,merg toate bine dar se incalzesc foarte tare.8215 schimbat,c din baza schimbat,bobina din baza si rez adiacente verificate,filtraje fara probleme...rog o idee in afara de marirea radiatorului sau o solutie practica daca s-a confruntat cineva cu asemenea defect...nu vad ce as putea sa fi omismultumesc anticipat

• Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

,2sc 5388 cu rez BE ~330ohm,bu808dfi si dfx cu rez~260-280ohm,d 1803 cu rez~100ohm,merg toate bine dar se incalzesc foarte tare.

imaginea e ok,daca bu nu s-ar incalzi excesiv n-ar fi probleme,n-am inteles cum a mers atata timp cu 508d

...si poate ati uitat sa verificati cond. din C-E

s-a verificat tot,zic eu,si niciodata pe acest forum n-am postat defecte de "doi lei",doar chestii iesite din sfera mondenului,daca ma pot exprima astfel si doar dupa epuizarea cel putin teoretica a eventualelor posibile defecteati crede ca trafo ar putea face acest defect?eu personal n-am intilnit asa manifestare

Ce ziceti: incercati cu un bu fara rezistenta interna, adaugati dvs una in exterior exact cat avea originalul si un by228 pe urma intre C-E!! Cum naiba a mers fara trafo driever, daca avea bu808?Dar ce sa aiba daca imaginea este ok,sigla in regula la programe,consum nu are, atunci oscileaza pe alta frecventa finalul linii(vorbesc prostii)desigur,ca alta explicatie.....si culmea a mers si atata timp :nebunrau:

Care din variantele de mai jos se aplica la Dvs.?eu zica sa verificati cu atentie tensiunea de alimentare (cea care alimenteaza colectorul tranz driver din TDA8215) si valoarea rez. care duce aceasta tensiune in pinul 17...sunt foarte inportante cond si rez .din baza tranz.final linii care daca au o valoare diferita(mai ales rez) decit trebuie... schimba forma impulsurilor pe baza ...acest lucru duce la ambalarea termica(dupa cum cred eu)

Mda pricep eu ca simplu ,dar cum reusea un bipolar normal sa amplifice semnalul ca si un darlington?Nu ati incercat cu 2 bu-uri?Asta ca sa nu mai se incalzeasca!!

__________________________________________________________________________Si ....pe fiecare emitor separat,a celor 2 bu, la masa cu cite o rez de 10 ohmi/2-3w ,ptru a echilibra sistemul,ca cele 2 tr sa nu traga unul in cea iar celalalt in hais(un tranz. complementar!!!...)

desi pare totul ok,o problema sigur existapina una-alta am montat bu808 pe un radiator mai mare si e undeva la 50-55grade,nu este insa solutia pentru acest defect oricum ciudat sau mai precis"ascuns",cit despre doua bu in paralel....nici nu ma gandesc!!!si trafo linii deja nu mai intra in discutie

Mda pricep eu ca simplu ,dar cum reusea un bipolar normal sa amplifice semnalul ca si un darlington?Nu ati incercat cu 2 bu-uri?Asta ca sa nu mai se incalzeasca!!

__________________________________________________________________________Si ....pe fiecare emitor separat,a celor 2 bu, la masa cu cite o rez de 10 ohmi/2-3w ,ptru a echilibra sistemul,ca cele 2 tr sa nu traga unul in cea iar celalalt in hais(un tranz. complementar!!!...)
Nu am mai intrat in detalii.... :da