Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Spuneti-mi pls ce shi cum sa fac

Guest Mentor

Recommended Posts

Sunt cam newbie in electronica , shi vreau sa-mi fac boxe+amplif , ceva care sa fie de calitate, cu toate chestiile, ce amplif e mai bun de facut, daca trebuie preamplificator ,filtrele cum trebuie sa fie, difuzoarele sa fie pe 8 ohmi impedanta, ca putere sa fie 100 W . Astept sfaturi.Multumesc mult :)

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

As zice ca daca te simti "newbie", sa stai mai intai si sa citesti cateva saptamani (sau luni :smt003 ) din posturile mai vechi de pe forum si apoi sa intrebi. Eventual vreo carte de electronica pt. incepatori. Iti va fi mult mai usor si tie si celor ce explica.Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar daca iti pui problema "trebuie sau nu preamplificator", nu cred ca ai sanse sa iti iasa o constructie complexa de prima oara. Poate ar fi mai bine sa incepi prin a asambla un kit.

Bine , intai citesc o carte,revista,tutorial axat pe constructiile amplificatoarelor pentru incepatori , o recomandare, un titlu, orice ar fi foarte binevenit. Apoi la chestia kit-urilor , acolo e nashpa ... deci iau placa aia, pentru ea imi trebuie sursa,regulator de tensiune, finale chestii pe care nu le inteleg rolul pe deplin.Ideea kit-ului e bestiala , e cea mai buna shi mai rapida cale de invatat. Thnx guys, u are the best :) !