Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest valentine146

ce perere aveti de acest aplif cu irf

Recommended Posts

Rezistentele din emitoarele cascodelor (R10,14) cam mari (curent prin MPSA-uri mic). Cascoda "indoita" se face un pic altfel (daca vrem si castig in curent).Variatiile prin sursa de cc din etajele diferentiale de intrare moduleaza si tensiunea din baza cascodelor.Multiplicatorul Vbe "stufos"... multi electrolitici. Mai simpa era legarea colectoarelor cascodelor (separat) direct pe multiplicator.R24/27 cam mari? 2 surse cc sau 2 repetoare pe emitor de la alimentari (polarizate in cls A impreuna cu T12/13) ar fi fost mai bune.Rezistenta din sursa T14 exagerat de mica (300-400mA prin IRFP9240). Poate ptr limitarea defazajului introdus de T14 la frecvente mari (si conductia simultana a finalilor)?In rest probabil merge...

Guest bubu

Buna seara.

A'propos de Zeta. Am terminat de populat cam 70% din cele 6 cablaje pe care le-am facut dupa schema lui Lars (Zeta2 cu SMD-uri - cam 80% din dimensiunile unei carti de credit) Gasiti cablajul/PDF-ul la el pe site : http://www.oliveaudio.com. Il scoateti lejer asa cum e cu folie press'n'peel. Oricum merita o vizita deoarece a mai schimbat cate ceva pe-acolo. la scheme si info. O sa pun neste fotografii d'ale lor curand - ale placilor. Problema la noi cu SMD-urile e ca astia care le vand sunt niste nesimtiti (gen Capodimonte care-si tot face reclama p'acilea). Hmm..comanda minima... Ce puiii mei sa fac cu un blister de 1000-3000 de tranzistori sau rezistente, cand mie-mi trebuie numai 30-40 ??? Hai sa fim seriosi! Singurii de la care am putut lua intre unul si oricate SMD-uri sunt Comet Electronic. Si Conex da' mai saraci in oferta. Nu ma acuzati de reclama. E doar o constatare. Pariez ca multi dintre onor dvs. diy-erii v-ati lovit de cam aceleasi probleme. Oferta saraca. Sau inexisenta. BTW. nu faceti comanda online la Conex. Nu v-o ia nici dreaq. Sunati mai bine...

Guest TheOne

e foarte naspa la Capodimonte cu comanda minima !! ar fii cea mai mare buba la ei ! si timpul de asteptare destul de mare !