Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Rotel cu 2 probleme

Recommended Posts

Detin un Rotel rx-454 (cu 4 canale - CD4) cu 2 probleme: 1 - de cateva zile am observat ca atunci cand il inchid ( cam in 90% din cazuri), la 2-3 secunde dupa, se aud unele pocnituri in boxe pe toate canalele ( personal m-am gandit ca nu au picat dintr-o data condensatoarele de pe cele 4 canale si nu le-am inlocuit, suspectez ceva comun ptr cele 4 canale, dar ce...?). A 2-a problema care ma intereseaza cel mai mult este ca pe 2 din canale incepe sa distorsioneze odata cu cresterea volumului, iar bassul devine aproape inexistent...parca nu ar avea curent suficient (am inlocuit finalii de pe aceste 2 canale pe celelalte 2 si se aud cum trebuie, am masurat si tensiunea de alimentare a finalilor si este identica ptr. toate cele 4 canale). Mi-ar fi de folos si o schema a acestui amplituner. Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta in acest sens.

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

prima problema e data de nefunctionarea ansamblului de protectie (cc pe iesire,cuplarea intarziata a boxelor,decuplarea imediata a boxelor la disparitia tensiuni alternative la bornele trafului),practic releul care cupleaza/decupleaza boxele in cazurile enumerate,ramane cuplat,astfel permite sa ajunga in boxe sunetul produs de amplificator in timp ce condensatorii sursei se descarca.la a doua problema pot fi mai multe cauze,e mai mult de sapat.cauta schema lui sau fa poze mai detaliate ale pcb-ului de pe ambele parti.

Atunci mai am nevoie de cateva lamuriri ( sunt mai incepator in domeniu si am citit pe forumuri tot feluri de chestii ptr problema mea de la statie). Amplificatorul este cu tranzistori bipolari 2SC1444 si am inteles ca in acest caz mai importanta este caderea de tensiune pe rezistorii emitorului decat curentul de repaos. Ca sa o masor, volumul statiei trebuie sa fie la minim sau nu conteaza asta? Si oare la ce valoare a curentului trebuie sa ma opresc cand rotesc semireglabilii? (inca n-am schema amplifului, deci nici nu prea stiu exact unde trebuie conectat mV).O sa pun in cel mai scurt timp posibil si ceva poze cu acest etaj final cu probleme.

Atunci mai am nevoie de cateva lamuriri ( sunt mai incepator in domeniu si am citit pe forumuri tot feluri de chestii ptr problema mea de la statie). Amplificatorul este cu tranzistori bipolari 2SC1444 si am inteles ca in acest caz mai importanta este caderea de tensiune pe rezistorii emitorului decat curentul de repaos. Ca sa o masor, volumul statiei trebuie sa fie la minim sau nu conteaza asta? Si oare la ce valoare a curentului trebuie sa ma opresc cand rotesc semireglabilii? (inca n-am schema amplifului, deci nici nu prea stiu exact unde trebuie conectat mV).O sa pun in cel mai scurt timp posibil si ceva poze cu acest etaj final cu probleme.

se vede ca esti incepator : caderea de tensiune pe rezistorii din emitor dau valoarea curentului de repaos conform legii lui ohm , stii tu aia care o inveti la liceu .

Vezi ca se masoara cu mA nu cu mV , curentul sau intensitatea curentului se masoara in Amperi iar tensiunea in Volti.Eu de obicei masuram direct din locul unde se alimenteaza amplificarea dar recomandat e sa masori pe tranzistorii finali. Cand reglezi , intrarile trebuie conectate la masa iar pe iesiri sa nu ai difuzor.Nu-s in masura sa-ti explic dar sunt alti colegi pe forum care pot.Nu mai stiu sigur dar parca am vazut si aici pe forum pasii care trebuie urmati.