Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

LCD 19" WIDE se inchide lumina dupa 2 minute

Guest vampyriks

Recommended Posts

Guest vampyriks

Am un lcd philips de 19" wide glossy, si dupa vreo 2 minute se duce luminozitatea, eu cred ca e lampa cfl, as vrea sa o schimb, conteaza ce lampa cfl ii bag ? daca e aceeasi marime ar merge de la alt lcd chiar daca nu e aceeasi marca ? Mai tre sa mai aflu altceva ? La cati volti merge, etc.... ?

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Am un lcd philips de 19" wide glossy, si dupa vreo 2 minute se duce luminozitatea, eu cred ca e lampa cfl, as vrea sa o schimb, conteaza ce lampa cfl ii bag ? daca e aceeasi marime ar merge de la alt lcd chiar daca nu e aceeasi marca ? Mai tre sa mai aflu altceva ? La cati volti merge, etc.... ?

Lampa este ccfl( adica prescurtarea de la "cold catode fluorescent lamp"), incercati un pic mai multa rigurozitate in exprimare si in termeni, si nu merge chiar orice lampa, vedeti cu atentie ceea ce a spus colegul de mei sus. Inainte de a face o reparatie daca nu aveti suficienta experienta( fara suparare) documentati-va temeinic! Succesuri, de la Cluj, stiti d-voastra...
  • 2 weeks later...
Guest vampyriks

de regula monitoarele de 19" wide au 4 perechi de lampi(8 lampi) si in nici un caz doar una.ar putea sa fie o lampa defecta(sau o pereche) si astfel invertorul intra in protectie.pot fi si alte cauze enumerate mai jos.in principiu conteaza dimensiunea lampilor care e bine sa fie identica sau doar putin mai mica.citeste ce am scris la urma.viewtopic.php?f=17&t=68097&start=15

19 wide al meu are 2 perechi, 4 lampi in total, e defecta o pereche complet, se face rosiatica si se stinge intrand invertoru in protectie, si cealalta pereche banuiesc ca e si ea pe duca deoarece 20 secunde cand se aprinde prima data e rosiatica revenind in continuare catre alb. Alimentarea, chopperu sunt ok. Intrebarea mea eeste urmatoare: unde gasesc lampi ? tehnoelectric nu au stoc, cica in 2 sapt sa intreb, era un baiat pe forum de aducea dar nu vreau sa ii dublez valoarea ... asa ca cine ma poate ajuta cu un magazin, sau stiu eu .....
Guest vampyriks

Nonny149 are dreptate acolo, plus ca te complici.... am gasit lampa pana la urma dar bagheta de 3, o sa ii scot 2 lampi din bagheta si gata.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines