Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme ghilotina taiat hartie Polar MOHR EM 55

Guest tamir

Recommended Posts

Salut,

Am primit(gratis) saptamana trecuta o masina de taiat hartie POLAR MOHR EM55.

Masina este fabricata prin '85. Cand am bagat-o prima data in priza nu facea absolut nimic,

era moarta complet. Dupa o saptamana de lucru la ea am reusit sa o pun pe picioare

cat de cat dar mai am ceva de rezolvat la ea si nu reusesc sa-i dau de capat.

Masina este dotata cu 2 afisaje de 6 module (cu punct zecimal la mijloc xxx.xxx) o tastatura de tip numeric si ceva taste pentru comenzi de actionare.

Pe primul afisaj este indicata valoarea curenta la care se face taierea hartiei(in cm cu 3 cifre dupa virgula)

Pe al doilea afisaj se poate introduce(de la tastatura) o noua valoare la care masina urmeaza sa deplaseze vinclu'(actiont de un motor cu frana care invarte un surub) pentru a putea executa urmatoarea taiere.

PROBLEMA ESTE LEGATA DE FAPTUL CA ATUNCI CAND VREAU SA TASTEZ O VALOARE NOUA VALORILE INTRODUSE (de la dreapta la stanga) sunt afisate doar in zona intregilor nu si in zona zecimalelor. In zona zecimalelor afisajele(3 digiti) sunt stinse dar cand dau comanda de executie a comenzii acesti digiti se aprind dar cu valoare zero. Masina executa cu precizie comanda dar din pacate nu pot sa o folosesc(deocamdata) decat pentru valori intregi. :cry:

Sistemul are la baza un procesor 8085AH, controler de tastatura si display D8279C-2, decodere mc14515bcl si MC14028BCL,

memorie TMP8155 si 2 EPROM

Din pacate am doar schema de etaje nu si diagrama electronica a celor doua placi (cea pe care se afla procesorul si cea pe care se afla afisajul)

Am atasat pentru cei interesati schema pe care o am.

Multumesc.

• 2 months later...
  • Replies 1
  • Created
  • Last Reply
Guest constantinic

Afisajul principal ( masura reala), afiseaza zecimalele? Acestea se schimba cind misti masura inainte-inapoi?Pe claviatura din dreapta (functii speciale exista mriun led aprins?Unde ai masina as fi curios sa o vad. Eu sunt din BZ si ma numesc giani. Am um pic de experienta in ghilotine polar, chiar daca mod. EM55 a avut putin succes am vazut citeva.te salut