Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
C0B

Ce proiect sa aleg?

Recommended Posts

Am de facut un proiect pt facultate..Profesorii sunt deschisi la propuneri de tot felul deci daca imi paote recomanda cineva un proiect pe care l-a facut si este ushor de dus la capat si cu partea teoretica si cu cea practica ar fi excelent.Aria din care sa faca parte..este vasta..circuite integrate..amplificatoare ..amplif RF..etc etc..voi propuneti, eventual indrumati-ma catre o sursa de bibliografie si eu propun profesorului sa vad ce imi zice.Multumesc anticipat pt orice idee :)

Pai daca vrei unu care s-a mai facut, de ce sa te chinui sa il mai faci si tu?1. Un dispozitiv tip "sonar" pentru orientarea persoanelor nevazatoare (ca liliecii, he he).2. Tot pentru nevazatori (nu am nimic cu ei), un calculator Braille.2. Un circuit care s-a mai discutat pe forum, la sectiunea auto: reglarea vitezei stergatoarelor in functie de intensitatea ploii.3. O antena subacvatica.4. Interfon cu transmisie prin modularea unei raze laser de la un pointer.5. Numararea persoanelor care intra intr-un magazin, stadion, etc.6. Anemometru (aparat de masurare a vitezei vantului).7. O alarma auto.8. Megafon (porta-voce).9. Sistem de codare si decodare a informatiei transmise, contra interceptarii.10. Sistem de irigatie automat, cu masurarea umiditatii solului.11. Cantarirea unui material care circula pe banda rulanta in mod neuniform.12. Masurarea frecventei de rezonanta a unui difuzor.Sa mai vina si altii cu idei, am obosit.

Multumesc de sugestii.Poate mai vine cineva cu o sugestie 2 :) astept..

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.