Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung Bio CK-5342atb

Recommended Posts

revin cu batranul Samsung din titlu, care, dupa problema cu selectorul de la inceputul anului, vrea sa fie bagat iar in seamade data asta cu altcevade curand am trecut pe digi-cablu la rcs si am primit de la ei un decodor Humax pe care l-am conectat prin cablu SCART la tv. deci practic tv-ul este acum un monitor.toate bune si frumoase, se vede foarte bine, insa apare un bazait in difuzor, pe unele programe cand imaginea are mult alb (sau este foarte deschisa). nu depinde de volum, poate fi la minim sau chiar pe "mute", bazaitul tot se aude. la recefptia normala, prin cablu de antena/selector nu se intampla asta.de asemenea, la unele canale, nu apare tot logo-ul (cand este pozitionat prea in margine), ca si cand imaginea ar fi mai lata. am verificat, nu este vorba de formatul 16:9 din setarile decodoruluima gandesc ca ar fi vorba de ceva nivele de semnal prea mari pe care le da decodorul prin cablul scart, dar... nu stiu sigurin mod normal, nu ar fi o problema mare (cu zgomotul), dar la nivel scazut al volumului este deranjantso... help !multumesc

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

verificati acel decodor la alt tv...de preferinta mai nou...si daca si acela face acel zgomot ...inseamna ca e defect decodorul ...daca nu atunci schimbati filtrele ceramice de pe sunet cu unele noi si sper mai bune...pentru ca sunt destule filtre ceramice de sunet in comert care permite trecerea si a altor frecvente decit frecventa care trebuie(5,5mhz sau 6,5mhz)