Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme pentru incepatori


Vizitator

Postări Recomandate

Incearca cu o priza programabila, mecanica. Costa sub 10lei.

As incerca, dar sunt din provincie si nu ajung la Bucuresti [acolo gasesc sigur] sa cumpar una. Online trebuie o suma minima pentru comanda.Un montaj electronic simplu, il pot face repede acasa cu ce piese am prin "cutia cu maimute", plus faptul ca pot modifica cat de cat [si repede] timpii de on/off.
Link spre comentariu

bai..fratilor...omul a cerut o schema ,,simpla,, nu toate pareriile ..ce, cum si de unde sa cumpere..deci daca stie cineva sa il ajute.daca nu sa isi pastreze parerea..

:bataie Si tocmai de asta, ce-ti dai tu cu parerea fara sa propui nimic in schimb! Fiecare poate spune parerea lui si Geomar va alege ceea ce considera ca il va ajuta cel mai mult. O idee in plus nu strica niciodata. Nimeni nu il poate obliga sa faca ceea ce i se propune.
Link spre comentariu

De cumparat stiu ca se gaseste ce vrei, bani sa fie.

 

Eu vroiam o schema cat de cat simpla [fara PIC-uri si alte minunatii] care se poate realiza DIY cu componente ce se gasesc prin cutii, mai la toti care au hobby electronica.

Decat 230 RON :nebunrau: , mai bine aleg varianta lui @boederyakumo, cu un ceas cu limbi :rade: [o chinezarie] care nu costa mai mult de 3-5 RON :da si un pic de munca din partea mea, iar de restul banilor, imi mai cumpar niste pui [aproape 100buc pui] :nebun: .

Link spre comentariu

Geomar, montaj simplu ... schema asta ai incercat-o?

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trans ... brator.svg

 

R1/R4 le inlocuiesti cu leduri si rezistentele de rigoare. R2/C1 si R3/C2 iti dau timpii de incarcare pt fiecare ramura, dupa formula t=ln(2)RC. Cum am calculat eu (posibil sa fi gresit, cine stie) mi-a dat R=500k, C=4700uF pt interval de ~3600 secunde pt fiecare ramura. Prin modificarea lui R mai poti ajusta timpul. Daca functioneaza cum vrei, inlocuiesti unul din leduri cu un optocuplor, si ... voila, iti aprinzi becul sau ce vrei sa aprinzi.

 

Ai detaliile despre formule in linkul de pe wikipedia.

 

Stiu ca nu e montajul ideal pentru temporizari de precizie, dar tu ai precizat ca nu iti trebuie "la secunda".

Link spre comentariu

Geomar, montaj simplu ... schema asta ai incercat-o? Stiu ca nu e montajul ideal pentru temporizari de precizie, dar tu ai precizat ca nu iti trebuie "la secunda".

Mersi :aplauze NU am incercat-o. Maine am sa o incerc si pe asta sa vad cum merge. :da Asa este, nu trebuie la secunda. Estimativ 1h on cu 1h off.Daca merge schema propusa de tine, pot face si alti timpi [2h on/ 1h off,1h on/ 30min off], am sa o testez.
Link spre comentariu

Salutare. Interesant proiect! Indraznesc sa vin si eu cu niste idei, daca-ti surade vreuna...

In "Circuite integrate liniare" Ed. Tehnica Vol. 3 am gasit un montaj in care foloseste un astabil cu 555, si un amplificator de capacitate facut cu un amplificator operational. AO poate fi de orice tip, dar este nevoie de alimentare simetrica pentru acesta. 555 poate sa tina 200mA la iesire, deci se poate conecta la pinul 3 direct bobina unui releu. Se vede ca montajul prezentat are o perioada de 74 de minute.

http://i41.tinypic.com/209hdsx.jpg

 

Alta idee ar fi o abordare digitala (desigur, nu cu PIC) cu un divizor 4060. (CD4060, MMC4060, etc). Alimentarea se face pe o plaja larga de tensiuni (intre 5 si 15V), are oscilator intern, si nu ii trebuie decat un circuit RC. De fapt in total trebuie sub 10 piese. Frecventa se calculeaza cu f=1/(2,5*R*C). Circuitul imparte frecventa de intrare la 16384, deci pentru o ora, componentele oscilatorului trebuie calculate pentru 4,5Hz, o valoare usor de obtinut fara valori exagerate. Verificarea schemei s-ar face usor, fara sa se astepte o ora, doar cu un LED pus la una din iesirile intermediare, de frecventa mai mare. Spune-mi daca vrei sa desenez toata schema.

Desigur, si ideea cu multivibratorul e buna, dar treubuie avut grija ca rezistenta interna a condensatorului poate capata valori comparabile cu rezistenta de 500K, si sa afecteze functionarea astabilului. Merita incercat, totusi.

Link spre comentariu

Salutare. Interesant proiect! Indraznesc sa vin si eu cu niste idei, daca-ti surade vreuna...

Interesant acesta idee cu 555 si un AO.Referitor la abordarea digitala [fara PIC] cu CD4060, este iar buna, mai ales ca am CI respectiv.Daca vrei si poti sa-mi faci o schema [cu CD4060, alim 24v,releu 24v], as fi foarte bucuros. :aplauze
Link spre comentariu

Posted Image

Cam nasol cu condensatorul ala care ar trebui sa fie nepolarizat.

Daca ai 1uF depolarizat, incearca cu R1=100K, C1=1uF. Sau R1=220K, C1=470nF etc. R2 scrie-n datasheet ca ar trebui sa fie de 2 pana la 10 ori mai mare decat R1. Am pus un stabilizator 7812 la alimentarea lui 4060, ca nu tine la 24V. Desigur, daca n-ai, poti stabiliza cu un banal Zener, pentru ca consumul lui 4060 este foarte mic.

Releul se poate alimenta la 24V.

A! Am uitat, pune o dioda 1N4001 in antiparalel (cu catodul in jos) cu bobina releului, pentru a suprima tensiunea autoindusa.

LE: ALta greseala, Q13 se ia de la pinul 3, nu 13!!! :jytuiyu Adica rezistorul din baza tranzistorului muta-l de pe pinul 13 pe pinul 3. Scuze

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări