Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

• Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest UncleFucker

Era pe aici pe forum o discutie despre un etaj final cu tda 2030 si 2 tranzistori finali bdx ,in cazul asta se poate schimba 2030-ul cu 2050

Oameni buni in special tu cu intrebarile de ce n u incerci datasheetul de pe alldatasheet.com sau datasheeetarchive.com si vei observa diferentelein special la tda2050 alimentarile una normala iar cealalta schema o are simetrica adica romaneste +/-25v spun ei maxim ........si eu iti zic ca la +/- 24.3 am ars instaant 2 finale noi noute deci iti sugereez alimentarea +_23vc.c ca la aia mi-a mers.AAA si inca ceva putere nominala e de 32w din cate imi aduc eu aminte si trage un curent nu extraordinar cred ca max 1A

In legatura cu TDA2050; aveti grija ce cumparati. Mi s-a intamplat (acum vreo 2 ani) sa achizitionez 2 astfel de integrate care s-au dovedit a fi remarcate. I-am dat cu diluant si am observat ca apare TDA2030; am repetat operatiunea si a aparut TDA2003. Probabil chinezarii ordinare. Au ajuns in bena de gunoi inainte de a fi montate in cablaj.Sper din tot sufletul ca politica importului de "piesaraie" sa se schimbe si Romania sa se orienteze si spre producatorii din vest (chiar daca mai scumpi si mai putini la numar) desi si acestia au avut antecedente, cel mai notoriu caz fiind procesoarele i80486SX/33MHz care la origine erau i80486SX/25MHz remarcate; dar nicidecum piese de turma (a se citi TDA2050).

• 5 years later...