Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme Marantz PM630

Recommended Posts

Buna seara.Am un amplificator Marantz PM630.A fost imprumutat cuiva si s-a stricat.Persoana respectiva la-a dus la electronist care a schimbat STK3062II cu STK3102III.Acum nu mai functioneaza deloc.Pe panoul din spate are 4 mufe RCA: PRE OUT(Left si Right) si MAIN IN (Left si Right).La pre out nu-mi scoate nimic,dar cand bag iesirea de la un alt amplificator la main in se aud toate cele 4 canale la volumul la care s-ar auzi primul amplificator..Sunt foarte sigur ca finalii sunt OK.Am scos placa pe care este stk-ul si am alimentat-o cu 2x48V din placa statiei.Pe fiecare iesire a stk-ului am 96V pe canal.Am vazut pe forum o schema care poate inlocui STK-ul.Nu as vrea sa cumpar altul pt ca nu se gasesc originale.As dori mai multe detalii despre aceasta schema,daca merita facuta sau nu.Am atasat schema gasita pe forum si o poza a placii pe care este stk-ul(de pe net).Mentionez ca nu as dori sa il arunc,si ca as vrea o schema inlocuitoare pentru stk3102III.Multumesc

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Mufele alea trebuiau să aibă nişte călăreţi care să facă contact între ele. Sînt ptr folosire separată a preului şi amplifului.Verifică de ce nu scoate semnal din Pre Out, probabil ai sursele de tensiune ale preului defecte.Etajul final scoate 96V la ieşiri, sau vorbeşti numai de placuţa de atac, cea cu STK4062? Dacă e vorba de aia mică e normal, ai numai o parte a schemei, partea de putere trebuie să fie pe un radiator, fie cu tranzistori, fie cu integrate finale gen STK0050, 1050, etc.Schema aia de înlocuire am folosit-o în urmă cu ani, e exact schema internă a STK40xx. Se poate înghesui pe o plăcuţă cu terminalele prelungite cu sîrme, exact ca c.i. original.

Am contact intre Pre Out si Main In.Sursele de tensiune ale preului sunt bune,2x48V.Nu etajul final al amplificatorului scoate 96V ci iesirile stk-ului.Adica placa de atac al finalilor.Original a fost STK 3062II.Electronistul l-a inlocuit cu 3102III.Sigur nu e original pentru ca nu arata ca cel care a fost pe statie.Adik originalul nu avea pe spate tabla aia de fier.Placa de atac adica cea pe care e pus stk-ul scoate 96V pe fiecare canal.Eu voiam sa fac din schema aia de inlocuire un stk3082.Se poate?Un PCB,ceva?:DMa chinui de vreo 2 luni sa aflu ce e cu statia asta.Am dat discoteca cu 6 boxe timp de 2 ani de pe ea,inainte sa mi-o arda cineva.Multumesc pentru sugestii.