Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Polaris 2020

Recommended Posts

Tv-ul are dunga orizontala ,procesorul e TDA 8362, IC cadre TDA 3653b,am inlocuit toti condensatorii din BV ,CI tda 3653, fara nici un rezultat.tens bara U1=115vtens pin 9 tda3653b =27vtens pin 43 procesor tda 8362=7vnu am schema acestui tv m-am luat dupa schema unui tv Thomas model TCB061.Multumesc pentru intelegere .

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Verificati tensiunea de 33v.Incercati sa umeziti degetul si sa il plimbati pe piciorusele integratului de baleiaj vertical(tda 3653).Daca imaginea tinde sa se desfaca cautati defectul spre etajul de formare al semnanului ddf(Tda 8362).daca imaginea nu tinde sa se desfaca cautai defectul in partea de putere(tda 3652).Nu uitati sa schimbati condensatorul de 100micro/63v dintre piciorulele TDA 3652.Este obligatorie schimbarea lui.Este posibil sa fii ars si integratul nou daca nu l-ati schimbat...

Bobina BV e OK? Conexiunile de la TDA 3653 spre bobina BV.Verificati reactia intre BV si pinul 41 al CI TDA8362 ,pinul42 - generatorul de rampa,componentele dintre pinul 43 si intrarea lui TDA3653.Rezistenta de rectie din BV, cea care leaga minusul cond.de cuplaj cu bobina spre masa(0,ceva ohmi- de regula ).Obigatoriu schimbarea cond. din pinul 6 al CI TDA 3653 (100uF) odata cu inlocuirea integratului ars, altfel exista riscul de a arde si integratul nou.Tensiunea in 43 al TDA 8362 este mult prea mare.In general tensiunile sunt: pin 41 - 2,..V, pin 42 - 2,..V, pin 43 - 1,..v.