Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme cu placa grafica Radeon HD4650

klaxxon

Recommended Posts

De curînd mi-am luat de la eMag, o placă video ATI HD 4650, 1G de RAM video DDR2, lăţime bus 128 biţi, slot PCIE 2.0.După ce am montat-o, am constatat că nu se mai încarcă sistemul de operare, monitorul rămîne negru iarventilatorul de pe radiatorul procesorului s-a oprit după cîteva secunde.Placa de bază este Gigabyte GA-945GZM-S2, 1G de RAM de tip DDR2, procesor dual core Intel Pentium E2140, 1600Mhz.Fosta placă video Radeon X1550, 128MB, pe 64 de biţi, funcţionează corect.Întrebarea este dacă-i de vină sursa deLuxe de 400W, poate prea slabă să facă faţă consumului plăcii graficesau faptul că noua placă este destinată slotului PCIE 2.0 în timp ce vechea placă este pentru PCIE 1.0x16@x4după cum arată programul Everest.Nu am decît un slot PCIE în calculator.Orice răspuns la obiect, ar putea fi util.Mulţumesc.

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Am pus o sursă de firmă de 500W. Tot nu vrea.

Am testat placa video pe alt PC cu o sursă de 450W no name şi merge foarte bine.

Slotul meu PCI-E este albastru iar cel de pe PC-ul pe care a mers este roşu.

Care-i chestia, este placa video incompatibilă cu placa de bază?

Sau e nevoie de vreo setare în BIOS?