Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv philips -final linii but 11

Recommended Posts

Am un tv Philips model 21GR9656/39B care dupa ~1-2 min. arde finalul linii BUT 11 . Sursa este ok, but-ul nu pot spune ca se incalzeste iar cat functioneaza {1~2 min}totul pare normal ,dimensiunea imagini este ok . Poate imi dati un sfat . Va multumesc !

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Am un tv Philips model 21GR9656/39B care dupa ~1-2 min. arde finalul linii BUT 11 . Sursa este ok, but-ul nu pot spune ca se incalzeste iar cat functioneaza {1~2 min}totul pare normal ,dimensiunea imagini este ok . Poate imi dati un sfat . Va multumesc !

Primul sfat este sa incerci cu alt tranzistor sunt multe BTU11 pe piata care sunt stifturi.Pune un BU508 sau ceva fara dioda ce ai si mai vorbim apoi.c- ul de recuperarea din colector ar trebui schimbat deasemenea.

am schimbat cond. de recuperare din colector ,am pus alt but si dupa 4 min. sa strapuns E-C, nu s-a incalzit ,totul functiona normal,chiar nu inteleg ,sa fie toate but-urile de proasta calitate ?sursa este ok , verificata pe bec si chiar am lasat tens. mai jos ,nici nu mai am curaj sa pun bu 508........

am schimbat cond. de recuperare din colector ,am pus alt but si dupa 4 min. sa strapuns E-C, nu s-a incalzit ,totul functiona normal,chiar nu inteleg ,sa fie toate but-urile de proasta calitate ?sursa este ok , verificata pe bec si chiar am lasat tens. mai jos ,nici nu mai am curaj sa pun bu 508........

Eu personal nu mai folosesc BUt11,12,18 de cel putin 4 ani, nu am gasit decat stifturi indiferent de unde le-am luat.Singurul loc unde merg este in releu la TVuri gen thomas, etc.

inca exista fizic pe piata din rsr but11a , 11af , but12a , but12af absolut originale ...deci de buna calitate... :da totul este sa stii de unde sa le pescuiesti , evident... :rade: problema este sa se cunoasca marcajul unui original si sa se evite cu orice pret achizitionarea falsurilor...! but18a si but18af nu exista originale pe piata din rsr ...!

Guest beneraiacob1954

Salutare! dupa manifestare, Schimba fitraje pe;sincro,draivar, si verifica cond.de pe colectorul finalul linii [cel ceramic]. SUCCES! Daca ai verifica in prealabil buna functionare asursei de alimentare!!!