Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema Tv NEI

Recommended Posts

Va salut ! Am un Tv Nei model 2044R prcesor pca84c640p/030 jungle tda 8305 cadre tda 3653 , initial acesta nu avea imagine , dupa inlocuirea cond din sursa (uscate respectiv 1uF si 100uF) si a tranz final linii BU 508 DF mi se incalzeste R605 (5,6k) din BO am schimbat C601 si C602 ,acum tot la fel nu am imagine deloc , lipiturile sunt ok din BO BV si din finalul video , se poate intampla sa fie trafo linii de vina ?sau e din alta cauza ? mentionez ca sursa este buna (verificata cu becul ) Va multumesc ! :nebunrau:

• Replies 15
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Se pare ca e sasiu Indiana 200; mai mult ca sigur trafo linii este dus(AT 2069 C10 in lipsa altor date furnizate)se pune in schimb SDT(HR 7503) din China ca sunt cele mai ieftine.

Filamentul se incalzaste, aveti 180v pe final video ? = atunci trafo linii e OK !
In 99% din cazuri cand e dus traful de linii la Indiana 200 face cumva ca motorul de motocicleta (binenteles ca mai incet ca volum)sau daca nu face asa se vede strapungerea in exterior deci usor de lamurit.

Filamentul se incalzeste , se aprinde si lampa am 180 V. :sparge:

Acum m-am uitat in schema .cred ca esti pe o pista gresita R605 este alimentarea driverului linii ori la orice TV la care driverul se alimenteaza din U1 rezistenta de alimentare a lui este calda.Verifica UG2 cat este?si cat ai pe catozi daca nu ai imagine.Parearea mea este ca traful nu scoate screen.

Inainte de a comanda traful trebuia sa scoateti firul deG2 de pe placa TK si sa verificati asa daca pe el aveti tensiunea de G2 , daca este , aveti doua variante: fie condensatorul ceramic de pe G2 la masa scurt sau compromis ,fie cinescopul cu scurt la cald G1-G2, pt asta este o solutie cu bec serie G1-G2, 220V( trebuie sa puneti un soclu pe tub, este descrisa metoda in unul dintre ultimele numere din suplimentele "Depanatorul", am verificat-o si este OK, mai depinde si de norocul omului, se poate sa mearga mult si bine sau nu). Succes!

Inainte de a comanda traful trebuia sa scoateti firul deG2 de pe placa TK si sa verificati asa daca pe el aveti tensiunea de G2 , daca este , aveti doua variante: fie condensatorul ceramic de pe G2 la masa scurt sau compromis ,fie cinescopul cu scurt la cald G1-G2, pt asta este o solutie cu bec serie G1-G2, 220V( trebuie sa puneti un soclu pe tub, este descrisa metoda in unul dintre ultimele numere din suplimentele "Depanatorul", am verificat-o si este OK, mai depinde si de norocul omului, se poate sa mearga mult si bine sau nu). Succes!

Eu pun pariu ca e traful dus nu am intalnit altceva(cond sau G2 scurt in tub) la Indiana 200 dar asta ne va spune colegul dupa primirea trafului care sper sa nu fie stift ca atunci iar intra in ceata.