Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Philips AJ3916/12 nu merge pe radio

Recommended Posts

Buna seara! Are sormea un Radio cu ceas si CD Philips AJ3916/12 ca cel de aici http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... =AJ3916/12 . A fost luat acum 2ani din Viena. N-a fost prea mult folosit. Deodata n-a mai prins nimic la radio nici pe FM nici pe AM,unde medii. Simptomele sunt urmatoarele:se comuta gamele FM/AM cu frecventele corespunzatoare,aparand pe afisaj.Are acelasi zgomot de fond un soi de "barait"si pe FM si pe AM..nu e diferit.Pot da cautare automata nimic nu prinde.Pot cauta manual iar nimic nu prinde.Am incercat sa-l resetez din butonul de la spate...degeaba.L-am desfacut si am observat ca pe parte radio e facut cu TOSHIBA TA2111NG, iar pe amplificator audio cu LA4227.Pe CD merge bine,pe intrare AUX merge,ceasul merge,afisajul merge sa fie iluminat in trepte..pe radio nu merge....si doar a mers.Am facut un soi de "test"folosind schema din attach si am pus o sectiune..doua de condensator variabil cu aer..si apoi mica si am observat ca la rotirea acestuia puteam prinde unu-doua posturi pe AM..si la fel pe FM(se acorda)bine..testand oscilator si circuit de intrare..sa fie varicapurile de vina?n-as crede...cred ca e altceva..care nu da impulsu cautarii...il tine pe loc,blocat..tastele nu au nimic merg perfect..mai are in el si niste tranzistori am sa ii verific.

• Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Popular Days