Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Thomas 51 TCB 063 tx


Postări Recomandate

Exact ai perfecta dreptate tizule (si pe mine tot Mircea ma cheama) deci defectul initial (vizibil - innegrit ars, carbonizat) a fost la circuitul standby + finalul de cadre (tda-ul). Deci CLAR este busit tranzistorul de putere de comanda chopper (Q504 2SD1710). Mai dar ma cam sperii cu tubul busit sa nu cumpar astea si sa ma trezesc ca am tubul parlit. Cum pot vedea asta? Sau in momentul de fata e o chestiune de noroc ?Am masurat toate diodele + rezistorii din sursa si din circuitul de standby sa fiu sigur ca sunt ok sa nu mai am surprize mai tarziu (scoase din circuit fiecare in parte - e stresant dezlipesti/masori/verifici in schema/lipesti da asta e :) ). Acum chiar asta fac..schimb in sursa defectele care sunt SIGURE (masurate), R502 4ohm/5W, R512 12ohm/1W, R516 0,33ohm/2W, Q503 2SC1815, Q502 2SA1246, Q501 2SC1815 (asta din urma nu e busit dar probabil a fost chinuit saracul si daca tot iau - macar sa fiu sigur ca e nou) si in sfarsit tranzistorul de putere comanda chopper Q504 2SD1710 - asta stiu ca nu are dioda intre E-C. Posibil cand ajung la finalul linii sa il schimb. Am o nelamurie totusi: oare cum sa interpretez valorile la masurarea finalului de linii Q402 2SD1650 ? Avand dioda aia intre E-C nu pot sa "cred" ca e in scurt? Sau o iau "orbeste" si il schimb in ideea in care sa fiu sigur ca e bun ? Presupun ca daca finalul de linii e ok a scapat si tubul.Azi ma duc pe str. Maica Domnului pe la gramada de magazine de acolo ca sa iau piesele respective.Oricum multumesc mult la toata lumea de aici pentru sfaturi si sugestii.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Mai baieti am mai dat de o problema (am masurat aproape toti rezistorii de pe placa - alimentare, standby, cadre si linii, si am gasit in partea de linii 2 rezistori (R408 si R409) sa zic asa.."ciudati" adica au ca valori F2,2 / 0,5W si F4,3 / 2W. Sincer nu am mai intalit asa tipuri de rezistori dar din citite cred ca sunt rezistori fuzibili (F -ul ala cred ca implica faptul ca sunt fuzibili si au ca valori banuiesc de 2.2ohm respectiv 4,3ohm). Acuma nu pot sa masor ca lumea unul i-mi da pe aparat valori aiurea - aia de 4,3 apare ca 5, ceva..6 etc - banuiesc ca este consumul de vina ca e de putere 2W si cealalalt e clar intrerupta nu i-mi da nimic) Apropo si cel de F2,2 / 1/5W are niste culori la dungile de pe ea ciudate rau Negru/Alb/Argintiu/Auriu ??? Asa ceva nu exista in codul rezistentelor (sau cel putin eu nu am gasit). Acesti 2 rezistori vin situati pe bobina primarului trafului de linii (din traful de linii) pe pinul 1 respectiv 2 al trafului. Oare daca sunt busite alea sunt sanse sa am probleme cu traful de linii? Incep sa cred ca traful de linii si poate chiar si tubul au sanse sa fie busite. Daca schimb rezistorii astia pot pune normali fara F :) la aceiasi parametrii?

Link spre comentariu

Fratilor Multam fain! THE JOB IS DONE!!! MERGEEE!! per total ..vreo 250 mii.Io unul zic ca merita. Chiar daca tv-ul este destul de kko facut (tip chinezismo - romanesc) problema e ca nu am telecomanda - trebuie sa iau una universala mai dau vreo 200 mii...da io zic ca tot ma incadrez...(un tv nou este cel putin 2 mil - si asta un tot asha...NO NAME facut in drum spre Singapore - Taiwan - China - Malaezia). Asta are vad si teletext cu fast text...OSD...diagonala de 54, EUROSCART, ma rog (chestii demult fumate la tv-urile de ultima generatie care includ chestii ca: PIP, STEREO, WIDE SCREEN 16:9, HDTV si O GRAMADA DE ALTE NEBUNII)Inca o data multumesc mult la toata lumea si...IATA ESTE PRIMA OARA CAND AM REPARAT PERSONAL UN TV :))) :supz: :partyman: :wav: asta datorita si ajutorului oferit de dvs. Eu in general merg pe principiul ca DACA NU STII SAU NU ESTI SIGUR, INTREABA, si sincer a dat intotdeauna rezultate. Multa sanatate la toata lumea!

Link spre comentariu

Cum asa? Io centrez io dau cu capul? Sa o iau ca pe o jignire? Am spus ca am facut treaba ok (ceea ce ma bucura nespus de mult - nu de tv e vorba aici ci de faptul ca eu o consider o realizare) si am tinut sa le multumesc si baietilor de pe forum (citind tot topicul am prins si eu niste smecherii). Ma rog... se pare ca sunt luat peste picior...ok asta e...ce sa zic...eu unul nu obisnuiesc sa jignesc...Bye!

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...
Vizitator risnoveanustefan

atentie sa nu faceti confuzie intre final linii si final cadre..finalul linii are la baza un tranzistor de putere...finalul cadre are la baza un circuit intregrat....asta depinde de unii cum inteleg..

Link spre comentariu
  • 7 ani mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări