Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dilema cu Tubul de plastic!

Guest AndreiPio

Recommended Posts

Guest AndreiPio

Salut am si eu nevoie de un sfat..am facut o incinta[subwoofer] din pal de 2 cm..pentru un dif Domotec Germany..de 300w/4ohmi.Tin sa mentionez ca este o incinta cu difuzorul in interior..se aude foarte placut bassul fara tub de evacuare.[doar gaura7cmDiametrul]Iar cand ii pun tubul de plastic pentru evacuarea aerului parca il ineaca nu se mai aude la fel de profund ce gresesc..?astept un raspuns.Stima..de la un incepator:)

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

incinta cu difuzorul in interior ? vrei sa zici bandpass ? ...fara tubul de .. bass-reflex zici ca se aude mai bine ? daca suna inecat atunci as zice ca tubul e subdimensionat(nu e bien acordat) , da mai multe detalii legat de cutie , legat de difuzor(parametrii) si pune si niste poze cu el(subwooferul) :da

linkul din pm nu merge . chiar nu are relevanta daca o cutie e urata sau nu :rade: daca e facuta bine (si dupa specificatii) chiar nu conteaza . nici eu nu sunt expert dar incerc sa ajut cum pot , am gasit un proiect de cutie pentru modelul tau . si atasez parametrii t/s , ii las pe cei mai priceputi ca mine sa se exprime :jytuiyu .

Guest AndreiPio

Multumesc;))..dar stii ce nu cred ca il voi modificavroiam sa stiu doar de ce cand ii pun tubul din plastic se infunda bassul.multumesc inca odata!