Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Defect Tv NEO sasiu 2100S

Guest axlxxl

Recommended Posts

cu scuzele de rigoare am o problema cu TV NEO sasiu 2100S . nu are sunet , amplificatorul este bun dar exista un brum excesiv chiar si cu sunet mute!.cand maresc volumul , implicit si brumul este mai mare.problema a aprut dela mai multe caderi de tensiune.daca puteti sa ma ajutati cu o idee va multumesc anticipat!

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am verificat .nu mai are nici un brum cand izolez amplificatorul.am incercat si sa dau pe AV si merge f bine.deci s-ar putea sa fie din cale comuna sau din selector? o alta parere?

am mai facut un test.am dat volumul la maxim si printre baraiturile si zgomotul de fond , se aude incet si sunetul aferent programului pe care e setat Tv-ul.dar raporul sunet /zgomot este cam 10%/90%.

enafelice, mare dreptate ai.eu din prima m-am uitat pe spate sa vad sasiul, am downloadat schema ,m-am uitat pe ea , am scris pe forum ca "incepatorul " si dupa cum spui , nu se potriveste schema care o am cu ce TV am eu. din fericire mai am un tv Galactic 14g40 cu o defectiune la selector si cablajul este identic cu asta de la NEO.ce surpriza!.s-au schimbat datele problemei.chinezisme de tot ... :sparge: .acum is sigur ca nu-i nici calea comuna pt ca dupa cum am spus mai sus sunet am dar f incet restul brum si baraieli, pacaneli. nici ampliful nu e . trebuie sa ma sap.mai dati o idee pt un incepator ...

am rezolvat problema cu pacanelile si baraielile!am masurat cu osciloscopul in amplificator si F.I. tda 11106 si am gasit cauza.un condensator 100nF care era dus.asta e .multumesc pt toate sfaturile . :101

• 2 years later...