Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

ajutor matiz

suat

Recommended Posts

Am un matiz din 2004 cu urmatoarea problema:in trafic mi s-a aprins becul de la frana de mana. Trasg de frana de mana...eliberez... nimic... becul oscila in intensitate cand era frana de mana lasata, iar cand o ridicam statea ferm aprins.[ la nr de chilometri facuti de la ultima alimentare, astept si becul de benzina sa se aprinda ] Ajung acasa... incui..plec... vad pe geam ca masina are pozitiile aprinse... cobor.. sa le sting... n-am reusit, Blocul de lumini era pe pozitia oprit, eu aveam luminile de pozitie aprinse si... beculetul rosu de la frana de mana aprins, fara contact pus.Pun contactul... revine la normal.. se sting pozitiile, totul revine la normal, mai putin becul de la frana de mana... scot contactul..se aprind pozitiile... pun contactul..se sting pozitiile... si tot asa. I-am scos borna... :jytuiyu Cam coincide cu momentul cand asteptam becul la benzina sa mi se aprinda.Ce poate sa aibe.

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Trebuie s-o iei incet-incet, controleaza placutele de frina ( nu mai stiu daca au senzor de uzura sau nu, al meu parca n-avea ), nivelul lichidului de frina in rezervor ( deasupra pompei de frina ), alte probleme electrice ( fire cu izolatia proasta sau roase de vreo tabla ) Eu am avut matiz pe care l-am vindut cit inca mai mergea, dar frinele nu mi-au facut niciodata probleme.Nimeni nu-ti poate da o solutie precisa de diagnosticare, trebuie vazuta masina si controlat.Da-mi o adresa de mail aici sau pe mp si-ti trimit un manual complet de service de matiz daca te pasioneaza electrica auto.