Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Toshiba 28N03B - norma britanica

Guest gaunash

Recommended Posts

Guest gaunash

Buna seara, as dori sa stiu care sunt pasi pentru a trece televizorul Toshiba 28N03B cu sasiu COSS si selector ENU87D20G3 in norma BG. Am acces in service dar nu gasesc optiunea respectiva.Va multumesc

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Buna seara, as dori sa stiu care sunt pasi pentru a trece televizorul Toshiba 28N03B cu sasiu COSS si selector ENU87D20G3 in norma BG. Am acces in service dar nu gasesc optiunea respectiva.

Va multumesc

Asta e treaba complicata pentru un depanator cu experienta mare ,daramite pentru unul incepator.

1. Tunerul ENV87D20G3 ( nu ENU87D20G3 cum ai scris tu ) este doar UHF,deci trebuie montat un tuner triband compatibil cu acesta.

2. Citeste si topicul din link-ul de mai jos

toshiba model 28N03B link

3. Pentru a functiona in cele trei benzi + sunet BG+DK este posibil sa fie nevoie de schimbarea microprocesorului cu un altul softat de producator pentru aceasta situatie;citeste si ce scrie in link-ul urmator

http://forum.microprocesoare.ro/index.php?topic=1123.0

Deci,in concluzie,costuri uriase si munca foarte multa + o doza de risc.Tu decizi daca merita.Pentru a te folosi de el solutia fara riscuri este cuplarea la un receptor de satelit ori la un receptor digital indoor al unei societati de cablu.

Din pacate TV1 are dreptate!!!S-ar mai putea folosi si printr-un video, la televiziunea prin cablu.Bagati cablul tvs in video si cautati programele cu ajutorul video pe care l-ati cuplat la tv-ul cu pricina! :nas:

Am uitat de solutia cu un videorecorder ( desi si aici se poate ajunge la o problema de genul schimbat tuner cu unul hyperbanda daca VCR-ul nu are asa ceva ).O alta solutie, zic eu poate cea mai buna, este achizitionarea unui tv tuner extern pentru televiziunea terestra si pe cablu.