Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

DVB contra analog

Recommended Posts

Care este diferenta intre televizoarele care au DVB si cele analogice? Diferente constructive care impiedica functionarea celor DVB in analog?Am cautat pe net dar nu am gasit nicaieri explicatia!Deasemeni, este posibila transformarea unui TV cu tuner DVB in analog?

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Analogicul e pe moarte. Cel putin in Europa Vestica. De ce ? Pe un "canal" analogic ( e vora de latimea de banda ocupata de un canal TV clasic) se pot transmite comprimat digital 2 sau 4 canale video, cu mai multe piste de sunet. Calitatea ? ireprosabila.Avantaje ?Aceeasi frecventa la nivel national + multe altele: inregistrare mai usoara, translatare de timp, criptare.Trcerea unui receptor de la DVB la analogic e un pas inapoi. Unul mare, suficient de mare incat sa nu fie facut. Romania e mult in urma in ceea ce priveste implementarea DAB, DVB-T la nivel national.

Iata un exemplu:Dv cumparati de la 5 persoane de pe forum 20 de obiecte, eu le adun toate intr-un pachet si vi le aduc acasa la dv, dv desface-ti pachetul si vi le resortati ca sa vedeti daca colegii v-au trimis exact lucrurile promise, Deci, rapid , un singur drum, nimic pierdut, calitate (ca am avut grija la transport) circulatie mai mica pe sosea daca ar face toti la fel ca noi. :ciuda:

Multumesc pentru raspunsuri!Ideea era ca am mai multe LCD de 7" si 9" care nu am ce face cu ele fiind digitale.In zona noastra nu exista niciun post digital astel ca respectivele TV sint simple bibelouri.Ma interesa, fizic, diferentele intre TV anlogic si digital, daca este posibil sa faci dintr-un TV digital unul analogic!Multumiri!