Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

echivalenti 2SD2004 si 2SB1328

Guest patrick_celmai

Recommended Posts

Guest patrick_celmai

Am si eu nevoie sa inlocuiesc perechea asta de tranzistori complementari 2SD2004 & 2SB1328. Din pacate printre toate prostiile mele nu am gasit nimic echivalent (sunt pe 160de voti) si astia originali sunt de negasit . Deci am nevoie de un indicatie cu ce as putea cumpara si sa pot pune in locul lor.(Amgasit la un magazin online doar 2SD2004 nu si complementarul lui) Multumesc.

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

2SD2004= 2SC2983, 2SC4027, 2SD1918, 2SA2122, 2SA2123

... :ciuda: da ,da...joi pe programul doua zeci si doi...!din pacate , eca-ul face uneori greseli grave in postarea echivalentilor...! anumite persoane care nu au o minima experienta in domeniul componentelor electronice inghit galusca si se reped sa preia cu copy-paste si sa posteze respectivele traznai / gogonele pe forum ...! concret vorbind , 2sd2004 este un tranzistor npn , evident...! dintre cei 5 echivalenti prezentati de catre cd/dvd-ul eca , primii 3 sint relativ corecti , fiind tot npn-uri , IN TIMP CE ULTIMII DOI , ANUME 2SA2122 SI 2SA2123 SINT PNP-URI ... :da evident ca niste pnp-uri nu au cum sa fie echivalente cu un npn ...NEVER - EVER...!