Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masini-Unelte in regim DIY


Vizitator

Postări Recomandate

Vizitator adriangali

Va salut,

de exemplu cam asa ar arata o schita sumara a  batiului  din beton,  placa neagra din desen ar fi placa de otel cu ancore in masa  betonului,  pregaurita si filetata. Betonul este un amestec de spartura de granit cu granulatiile alese similar cu un beton clasic iar i in loc de ciment si apa se foloseste rasina epoxidica, cam 7-10% din masa totala. blocul de beton astfel rezultat are proprietati mecanice foarte bune dar mai ales nu crapa si nu se contracta semnificativ la intarire  asa cum ar face un beton cu ciment. Dupa aceea,  cum se face sania port cutit , papusile fixa si mobila ramane la imaginatia si disponibilitatile fiecaruia. Costul , in raport cu rezultatele ce pot fi obtinute este dupa mine unul minim. Spartura de granit e aprape gratis la orice firma ce vinde/prelucreaza piatra, ghidajele liniare chinezesti  au preturi decente, iar rasina am vazut-o disponibila la kg undeva la 70 de lei, probabil la cantitate mai mare e mai ieftina. 

Toate bune,

Adrian

Part1.jpg

Link spre comentariu
Vizitator levis36

Da e foarte buna ideea cu rasina, am vazut si eu cateva videoclipuri in care construiau diverse componente. Am facut si eu o un experiment cu mixtura de piatra si rasin intadevar e foarte dura. Nu am mai continuat pentru ca e frig afara.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Batiul din Beton (beton special cu adaos de rasini) trebuie sa fie armat cu o retea de rezistenta din otel, iar sistemul de fixare trebuie rigidizat prin fixare de aceasta retea. O placa de tabla din otel fixata altfel decat prin fixare de reteaua armaturii, nu va rezista in timp si mai devreme sau mai tarziu va incepe sa vibreze pe batiul din beton. O alta chestiune obligatorie, este aceea a detensionarii naturale a masei de beton armat. O detensionare de buna calitate, inseamna pastrarea in conditii adecvate (in pozitia de lucru) intr-un spatiu adecvat un timp cuprins intre 6 luni si doi ani. Cu cat timpul este mai lung, cu atat tensiunile acumulate la turnare se vor "imprastia" mai bine in masa betonului. Solutia pare ieftina doar la prima vedere. S-au facut nenumarate studii in legatura cu utilizarea betonului la batiurilor masinilor unelte, insa eu nu am intalnit in practica o asemenea masina unealta. Aceasta inseamna ca problemele care apar nu sunt tocmai de neglijat.

Link spre comentariu

Daca ai facut o casa si dupa ce ai ridicat-o, constati ca ti-a crapat temelia, de ce crezi ca s-a intamplat acest lucru?! De regula fundatia se lasa catva timp inainte de a se aseza prima caramida, tocmai in scopul detensionarii. Tensiunile interne sunt la ordinea zilei, atunci cand vorbim despre orice procedeu de turnare, fie ca se face la rece, fie ca se face la cald precum la fonta.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da, betonul se lasa sa se matureze 28 de zile, timp in care rezistenta la compresiune ajunge la valoarea caracteristica marcii. In poligoanele de prefabricate timpul se scurteaza prin incalzire cu abur. 

Tensiunii apar in beton doar la turnari masive, de ex. la lucrari hidrotehnice. In cazul acesta se toarna pe portiuni. https://en.wikipedia.org/wiki/Hoover_Dam#/media/File:Damforms.jpg

Link spre comentariu
3 hours ago, Dan85 said:

... Sunt alte fenomene specifice ...

Au doar denumiri specifice, in realitate fenomenele sunt aceleasi ca la turnarea fontelor. Pe vremea impuscatului, existau niste buletine volante cu noutati in industria producatoare de masini unelte intocmite de institute de cercetare in domeniu. Intr-una dintre ele, am citit efectiv cum se face depozitarea in vederea detensionarii in timp a batiurilor turnate din beton cu adaos de rasini. Cei care sunt de profesie constructori, s-ar putea sa numeasca aceste tensiuni interne cu denumiri specifice domeniului. Eu fac referiri care apeleaza la cunostintele generale ale cititorilor, asaincat prelucrati informatia in functie de profesia si experienta fiecaruia in domeniu.

Link spre comentariu

Buna seara tuturor ,  O lucrare despre masinile unele cu batiu de beton in limba romana. (cu autograful unuia dintre autori :)). Anul aparitiei 1997. Daca credeti util o pot scanata si urca pe net.  Cu stima Antonio  

Titlu Masini unele, elemente de structura 

Autori: 

Constantin Ispas 

Cristina Mohora 

Cristina Pupaza 

Miron Zapciu 

Gabriel Popoviciu

Aurelia Rusu-Casandra 

 

Editura Tehnica 1997

Editat de AFCtin
Link spre comentariu

Detensionarea se mai aplica si batiurilor si componentelor din fonta turnate cu masa mare. Cum se face ?  Pai se lasa afara, in aer liber  citiva ani, cu atit mai multi ani cu cit componentele  turnate  sint mai mari. Abia dupa aceea se prelucreaza!

 

Oare batiul strungului din beton cu adaos de rasini,cum se detensioneaza? Ca piesele sudate ,batute cu barosu', pentru eliminarea tensiunilor, sau prin introducerea lor in cuptoare, incalzite,si apoi lasate sa se raceasca odata cu, cuptorul?:rade:

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
9 minutes ago, GEO 53 BN said:

... Detensionarea se mai aplica si batiurilor si componentelor din fonta turnate cu masa mare. Cum se face ?  Pai se lasa afara, in aer liber  citiva ani, cu atit mai multi ani cu cit componentele  turnate  sint mai mari. Abia dupa aceea se prelucreaza!  ...

Se lasa intr-un spatiu de depozitare, cel putin 6 luni. Exact in acelasi fel se detensioneaza si betonul. Ma bucur ca in sfarsit ai realizat. Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

@Dan85: Mai omule, eu nu sunt inginer constructor. Nu ai vrea tu sa-ti vezi mai bine de treaba?! Ai lucrat 20 de ani in constructii, dar nu stii ce este un aditiv.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am intervenit pentru curățenie, sper că pentru ultima dată aici.Dan85 (knauf74)și Haralambie, aveți ambii o pauză de răcorire, pentru offtopic.Dacă reveniți cu același chef de scandal, n-o să mai fie pauză temporară...

Editat de validae
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator adriangali
On 3/26/2019 at 7:53 AM, ola_nicolas said:

Se lasa intr-un spatiu de depozitare, cel putin 6 luni. Exact in acelasi fel se detensioneaza si betonul. Ma bucur ca in sfarsit ai realizat. Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Salut,

ca sa fie clar despre ce am vorbit  legat de "betonul" din rasina si  granit de   diferite granulatii, e vorba de ceea ce in engleza se numeste epoxy -granite. retetele pe care le-am gasit,  contin  ca liant rasina epoxidca pina 10% , restul compozitiei fiind granit de diferite granulatii. Printre calitatile documentate  ale materialului rezultat (vezi wikipedia) se numara  tensiuni interne neglijabile...deci nu e cazul sa vorbim despre detensionare ...daca tu faci referire la betonul clasic cu ciment portland ..ala e alt animal si nu prea e de interes in constructia de masini.

Toate bune,

Adrian

Editat de adriangali
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări