Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV THORN P1480R

Recommended Posts

Acest model de tv are in schema sa un procesor M34300M4-230SP, din seria celor destinate hotelurilor dupa parerea mea, si care in momentul de fata nu comuta benzile. Initial placa nu a fost echipata cu toate componentele si avea comanda direct in banda UIF. Ce sanse am sa-l deblochez. Sasiul este C 901. Mai jos atasez si o schema care se apropie foarte mult de acesta.

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Salut!...ARE sa NU ARE cumutatorul de benzi LA7910(DBL2044)???...daca nu-l are planteaza-l ca in schema+selector BL,BH,BU...daca-l ARE>>>verifica mai intii tranz.Q902,905[daca unul din tr. este in scurt banda BL(VHF1)si BH(VHF3) se micsoreaza f.mult si nu cauta in search,VT(voltaj tunning)pin20 proc.M34300M4-230sp I901 este blocat].Daca nu, schimba comutatorul de benzi electronic I903 LA7910.Comutarea benzilor si a domeniilor de receptie se realiz. cu ajutorul unor diode de comutatie,care sint deschise sau blocate in functie de tens.continua aplicata in anozii acestora.Tens.de comutare ptr. banda VHF1 se aplica la borna BL,banda VHF3>BH si UIF>BU.Aceste tens.se obtin la terminalele 1,2,7 ale ci LA7910 functie de tens. furnizate de proc. pin15(band 0) si pin33(band 1) la terminalele 3(A)si4(B) ale LA7910 care deschide pe rind cite unul din comutatoarele active>nivelul logic L:A,B=0-0,3v-nivelul logic H:A,B=2-5v.Corelatia dintre terminalele aplicate decodificatorului si tens.obtinute la iesirea comutatoarelor in pinii ci LA7910 sint: banda VHF1(BL)=pin3-0,4-0,1-12v,2-0,7-0 ;bandaVHF3(BH)=pin3-0,4-5v,1-0,2-12v,7-0 si UHF(BU)=pin3-5v,4-0,1-0,2-0,7-12v.Succes!...

Da am plantat restul de piese conform schemei am scimbat selectorul insa procesorul nu comuta nici una din iesirile catre comutator, acum cauta in banda 1, nu am verificat VT(voltaj tunning)pin20, urmeazaMultumesc de sfaturi

Probabil trebuie setat sa caute triband.( se scoate sau se adauga o dioda 1N4148 in matricea cu diode de pe porturile procesorului -compara schema cu ceea ce ai tu montat in placa si vezi unde e diferenta )