Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentarea unui ventilator

Xaby

Recommended Posts

Salut. Am un ventilator si cred ca se alimenteaza la 220V. Problema este ca nu stiu care este faza si care nulul. Ventilatorul are trei fire, un fir maro unu albastru si unu alb. La firul maro scrie BR, la firul albastru scrie 0V si la firul alb WH.

Bag si cateva poze facute cu telefonul:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Uploaded with ImageShack.us

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Am rezolvat legarea. Sunt trei litere la conectori, L N T. La L am legat faza.La N am legat nulul.La T vine faza de la un intrerupator.Acum am o alta dilema.Sunt doua semireglabile in el.La unu scrie T cu el reglez timpul cat va merge dupa de intrerup curentul la intrerupator.La al doilea scrie H si nu stiu ce face el.

Pare un senzor de umiditate, este util pentru un ventilator montat intr-o baie.Pun o poza cu un astfel de senzor.Trebuie reglat montajul ca ventilatorul sa plece la un anumit nivel al umiditatii. In mod normal ar trebui ca ventilatorul sa functioneze atata timp cat umiditatea depaseste o anumita valoare, indiferent daca lumina este aprinsa sau nu.Reglajul trebuie sa-l faci dupa propria ta apreciere (dai drumul la dus si-l reglezi pentru un anumit nivel al aburilor din aer la care sa plece ventilatorul).