Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nu reda imaginea pe display

Guest palink

Recommended Posts

Am o camera Sony TRV238E, am dat-o la cineva sa-mi curete capul de redare si nu-mi mai reda imaginea pe display, daca derulez pe ff sau rew se vede cum deruleaza dar pe play imaginea este albastra. Aveti idee s-a stricat capul sau este vreun reglaj?

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

buna seara

in general nu s-a defectat nimic,ci s-a curatat superficial(s-a intins murdaria pe capete) iti v-a trebui o caseta de curatat si solutia originala de curatat care se vinde impreuna cu caseta,dar eu folosesc o metoda destul de simpla,dar trebuieste sa aveti un pic de experienta si finrte,metoda

1. se demonteaza capacul ornament de la caseta,pt a avea acces la capul video,se taie o bucata de hirtie A4 de copiator curata si in locul unde are acces degetul tau sa atingi capul video,pui hirtia intre degetul tau si capul video si presezi usor in acest timp vei invirti usor intr-un singur sens partea rotativa a capului aprox 2-3 rotatii complete.ATENTIE FF MARE IN TIMPUL ACESTEI OPERATII SA NU MISTI DEGETUL CARE TINE HIRTIA IN NICI O POZITIE MAI ALES IN SUS-JOS POTI DISTRUGE CAPETELE(LE POTI RUPE)!!!

Dupa aceasta curatire faci o proba de redare cu o caseta care a fost inregistrata cu aceasta camera in trecut si se vedea bine,daca nu se inbunatateste redarea atunci cu o bucatica de cirpa imbibata in alcool izopropilic repeti operatia prezentata mai inainte dar tot asa mare grije.

sper sa-ti fie de folos

si scrie tot aici rezultatul

stima

• 7 months later...

buna seara

in general nu s-a defectat nimic,ci s-a curatat superficial(s-a intins murdaria pe capete) iti v-a trebui o caseta de curatat si solutia originala de curatat care se vinde impreuna cu caseta,dar eu folosesc o metoda destul de simpla,dar trebuieste sa aveti un pic de experienta si finrte,metoda

1. se demonteaza capacul ornament de la caseta,pt a avea acces la capul video,se taie o bucata de hirtie A4 de copiator curata si in locul unde are acces degetul tau sa atingi capul video,pui hirtia intre degetul tau si capul video si presezi usor in acest timp vei invirti usor intr-un singur sens partea rotativa a capului aprox 2-3 rotatii complete.ATENTIE FF MARE IN TIMPUL ACESTEI OPERATII SA NU MISTI DEGETUL CARE TINE HIRTIA IN NICI O POZITIE MAI ALES IN SUS-JOS POTI DISTRUGE CAPETELE(LE POTI RUPE)!!!

Dupa aceasta curatire faci o proba de redare cu o caseta care a fost inregistrata cu aceasta camera in trecut si se vedea bine,daca nu se inbunatateste redarea atunci cu o bucatica de cirpa imbibata in alcool izopropilic repeti operatia prezentata mai inainte dar tot asa mare grije.

sper sa-ti fie de folos

si scrie tot aici rezultatul

stima

Probabil ca este tardiv postul meu insa poate fi util si altora

As completa aceasta metoda cu un "amanunt" !

Este bine ca hartia sa fie umezita in prealabil cu cateva picaturi de alcool izopropilic sau spray "head cleaner".

Am folosit aceasta metoda de sute de ori pe vremea cand lucram la un studio tv si a dat rezultate pe orice echipament, de la SVHS la BETACAM si U-MATIC.

Totul este sa ai grija, sa nu apesi excesiv hartia (mai bine repeti operatia de mai multe ori) si foarte important, sa lasi capul sa se usuce de alcool inainte de a intyroduce o caseta (in caz contrar, banda se va lipi de cap si decesul pastilelor este aproape garantat !!!)

Mihai