Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Graetz melodia 300

Guest ionion_2004

Recommended Posts

Guest ionion_2004

stimati electronicti,atasez poze cu un Graetz melodia 300. Puteti identifica va rog condensatorii electrolitici de iesire sunet? Va multumesc anticipat.

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Dincolo de ortografie...din foto se vede ca ai un final stereo aproape sigur echipat cu AD161-AD162 si cnd de iesire sunt conectati exact in punctul comun de conectare al emitorilor , asta daca stii unde sunt emitorii , in caz contrar cauta pe gogu un datasheet si te lamuresti. :da

Guest ionion_2004

Din pacate datasheet nu se gaseste pentru modelul acesta de radio..si cunostintele mele de electronica sunt aproape de zero :). deci este vorba de cei doi condensatori mici (culoare neagra) de 220 micro farazi. problema mea era de fapt ca la iesirea stanga in boxa se auzea doar un gâjâit ce nu poate fi numit sunet. mi-a fost recomandat sa schimb acei condensatori.Multumesc pentru raspunsuri.

Daca cunostintele tale in electronica sunt aproape 0 iti recomand sa-l duci la un electronist. Banui canu ai nici instrument de masura si nici nu stii sa faci masuratori. Eu ma refeream la cei 2 condensatori galbeni (identici) de langa cond. cel mare. Dar pt siguranta trebuie verificat cu un aparat de masura.