Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Multiplexor-demultiplexor

bubulica

Recommended Posts

Salutare la toata lumea.

Am si eu o intrebare (de fapt mai multe).

Am un montaj (care este destul de maricel - un PCB de bord auto) care are un LCD.

LCD-ul asta se monteaz prin intermediul unui conector pe placa. Conectorul asta are cam 40 de fire (in jur de...).

Ecranul propriu-zis, nu are nici un integrat pe el - este sticla de care este lipit un conector cu o rasina. LCD-ul nu este cu puncte (dotmatrix) ci are segmente + cateva caractere - un clopotel, si cateva simbloruri (deci putem sa le consderam segmente).

Am uitat sa specific ca LCD-ul este alb-negru si este ilumonat activ (are 4 led-uri pe spate).

Intentionez sa "ascund" undeva PCB-ul de la bordul respectiv si sa "portez" sticla - LCD-ul in alta parte (distanta estimativa 40 - 70cm).

Acuma ideea este ca nu vreau sa folosesc multe fire (40 de fire este enorm - cat de subtiri ar fi, tot multe sunt iar riscul ca sa se desprinda unul este destul de ridicat).

M-a traznit ideea (pentru a elimina din fire) sa folosesc un montaj cu mai multe multiplexoare-demultiplexoare.

Asadar ma gandesc la 74HC4067 care este 16-channel analog multiplexer/demultiplexer.

Credeti ca ar putea sa mearga? A mai facut cineva asa ceva? Sau exista multiplexoare/demultiplexoare pentru ecrane LCD?

LCD-ul este daca as putea spune "analogic", in sensul ca daca alimentez catodul cu unul din segmenti, segmentul respectiv se aprinde (am pus 1,5v pe niste segmenti).

Acuma ca o analogie, sa zicem la 32 de fire, avem un catod comun (presupun ca pot fi mai multi catozi - dar pot fi identificati), o alimentare pt led, o masa pt led si 29 de semnale pentru anozi (segmente) am dreptate ?

Daca folosesc 2 74HC4067 pentru multiplexarea anozilor si catodului (sau a catozilor) si 2 74HC4067 pentru demultiplexare, oare reusesc ceva ?

Teoretic as avea 30 de semnale multiplexate (anozi + catod) in 8 fire + 2 fire pentru LED-uri (din astea 2 din urma pun si alimentarea demultiplexorului "portat" cu LCD-ul la distanta) .

Ce spuneti? Are cineva experienta cu asa ceva?

• Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic