Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum pot sa testez daca functioneaza ok un aplificator.

Guest marian33

Recommended Posts

Guest marian33

Cum pot sa testez daca functioneaza ok un aplificator in conditiile urmatoare:

-nu dispun de dif puternic de stricat pe teste

-nu am aparat de masura

Sugestia mea ar fi daca pot face ceva cu rezistenta unor becuri si cum sa nu trec de 8 ohmi?

Amplificatorul este undeva la 500~600W in 8ohmi si nu stiu daca poate ceva si in 4ohmi.

Multumesc anticipat!

Acest anunt ar fi trebuit sa-l pun la amplificatoare rog moderatorul sa-l mute cu scuzele de rigoare!

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply
Guest marian33

Sa spunem ca un aparat de masura basic (nu oscilorscop sau altele) as avea, rezistenta de resou in afara de 2000W alta caracteristica ar trebui sa mai aibe?!

Cu instrumentul trebuie sa masori rezistenra resoului la rece care trebuie sa fie de 8 ohmi. Rezistenta unui resou de 2 kW este de 24 ohmi la temperatura lui de functionare. La rece (temperatura camerei) aceasta este mult mai mica. De aceea trebuie masurata. Nu te sfatuiesc sa cobori la 4 ohmi daca pe amplificator scrie 8 ohmi. Poti pune si un difuzor de 5-10 W (inseriat cu o rezistenta de 47 ohmi) in paralel cu resoul ca sa auzi si cum functioneaza si cand apar distorsiuni ,pe masura ce cresti volumul . In momentul in care apar aceste distorsiuni masori ce tensiune ( pe curent alternativ) ai pe rezistenta de 8 ohmi.Calculezi puterea cu formula P= U x U /R adica U x U/ 8.Ce ti-am scris este asain mare dar o testare adevarata a puterii se face avand mai multe "scule" in dotare ( osciloscop, generator de semnal, voltmetrude curent alternativ, etc)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines